Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egyre kevesebb a mikrocég, így egyre több szponzorizáció juthat a civileknek

Egyre kevesebb a mikrocég, így egyre több szponzorizáció juthat a civileknek Gazdaság

Bár tavaly a kormány egy rendelkezéssel megszüntette a mikrocégek szponzorizálási lehetőségeit, összértékben ez „csak” legfeljebb 10 százalékkal kevesebb támogatást jelentett a székelyföldi mikrocégeknek, tudtuk meg Miklós Zoltán közgazdásztól.

Hirdetés
Hirdetés

Miklós Zoltán közgazdász, az RMDSZ parlamenti képviselője, a képviselőház pénzügyi szakbizottságának tagja több törvénymódosítással igyekezett anyagi forrásokhoz segíteni a civil szervezeteket, így például annak elérésével is, hogy a profitadót fizető cégek az adóalapjukból szponzorizálásra fel nem használt összeget átirányíthassák a következő évben is. Ezúttal viszont arról kérdeztük, hogyan változtak a támogatási lehetőségek, illetve lát-e esélyt egy jó irányú változásra most, hogy RMDSZ-es pénzügyminiszterünk van.

Amint azt Miklós Zoltán elmondta, a kormány a december utolsó napján megjelent „salátatörvény” által jelentősen leszűkítette a mikrocégek körét azzal, hogy 500 ezer euróról 250 ezer euróra szorította le annak az éves összjövedelemnek a határát, amelytől egy vállalkozás e kategóriába való besorolása függ. Jövőre pedig a jelenlegi 250 ezer eurós határ 100 ezer euróra csökken, azáltal még kevesebb lesz a mikrocég. Látszik, hogy a kormány szisztematikusan tereli át a kisvállalkozásokat a profitadót fizető cégek kategóriájába, ez viszont olyan értelemben akár pozitívumnak is tekinthető, hogy ezáltal ismét támogatásképessé válhatnak a mikrovállalkozások, nyilatkozta a képviselő.

Miklós Zoltán: a kormány a profitadót fizető cégek sorába tereli a mikrocégeket, aminek az a pozitívuma, hogy ismét szponzorizálhatnak. Fotó: Kocsis B. János

A tavalyi korlátozás a székelyföldi egyesületekre, civil szervezetekre talán azért jelentett nagyobb csapást, mert itt arányaiban több a mikrocég, mint az ország más vidékein. Éppen ezért zavarta Miklós Zoltánt, hogy egy-egy ifjúsági, kulturális vagy sportegyesület vezetője sorra kopogtatott a helyi vállalkozásoknál (mikrocégeknél) támogatásért, és azoktól zsinórban kapott elutasító választ (mert törvénnyel lehetetlenítették el számukra a szponzorizációt) – ez kedveszegetté tette a civil szervezetek képviselőit.

Összességében azonban úgy néz ki, hogy a támogatások nagyobb része a profitadót fizető cégektől származik, és legfeljebb 5-10 százalékos arányban a sok kicsi vállalkozástól, amelyek az 1 vagy 3 százalékos adójuk 20 százalékát fordíthatják szponzorizálásra. Tehát a kormány tavalyi megszorítása legfeljebb a támogatások tizedétől fosztotta meg a civileket. Összességében viszont országos szinten tavaly közel háromszorosára nőtt a civil szervezetekhez jutó szponzorizációk összege, nyugtázta elégtétellel Miklós Zoltán.

Címlapfotó: Gábos Albin

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük