Ötvennégy medve kilövése kevésnek tűnhet, mégis sokat jelent a gazdatársadalomnak
Bár az állományhoz képest elenyésző a megelőzési kvótába foglalt évi ötvennégy kilőh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
2024. december 10–13. között szervezte meg a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség a próbaérettségit, az eredményeket e hét elején tették közzé. Úgy néz ki, biztatóak.
A próbaérettségin az 1078 végzősből 993 vett részt. Ez a megmérettetés azért tarthatott számot különös érdeklődésre, mert idén végez az a nemzedék, amely már a magyar anyanyelvűek számára kidolgozott sajátos tanterv szerint tanulta a román nyelvet és a vizsgatételeket is ennek megfelelően dolgozták ki.
A statisztika szerint az idei végzősök 36,35 százaléka érettségizne sikeresen, ha most kellene vizsgázniuk. Az átlagokat nézve szembetűnik, hogy a 2023-as szimulálás eredményeihez képest több mint 20 százalékkal nőtt azoknak az aránya, akik románból átmenő jegyet írtak (40,12%, illetve 60,67 %). Úgy tűnik, ezek a számok inkább az évfolyamok tanulási hajlandóságát mutatják, mint a tantervre utaló különbségeket, hiszen 2022-ben és 2023-ban ezen értékek közötti, illetve ahhoz közeli számokat találunk az országos próbaérettségi eredményeit nézve: 54,51, illetve 63,96 százalékot. Érdekes lenne tudni, hogy külön-külön a magyar, illetve a román tagozaton hogy alakul a románból átmenőt író diákok aránya, de erre vonatkozóan nincs adat a tanfelügyelőség honlapján.
Magyar nyelvből és irodalomból 4 százalékkal csökkent az általában 80 és 90% közötti arány. Jelentős visszaesés mutatkozik a kötelező és a választott tantárgyból sikeresen próbavizsgázók tekintetében: idén 66,41-ről 48,54 százalékra csökkent a kötelező tantárgy esetében és 74,02-ről 62,26-ra a választott tantárgyat tekintve.
Nem jelent meglepetést, hogy jelen pillanatban a Kovászna megyei elméleti középiskolákban a diákok több mint fele (56,65 %-a) venné sikeresen az akadályt, míg a szakközépiskolákban csak a diákok 3,34 %-ának sikerülne ez. Viszont nem túl nagy a különbség a magyar és a román tagozat sikerrátája között. Előbbieké 37,34, utóbbiaké 34,44 %, a tavaly márciusban megszervezett országos szimuláláson ez a különbség 30 százalékos volt, a román anyanyelvűek javára.
Kiss Imre háromszéki főtanfelügyelő szerint ezek az eredmények reményekre jogosítanak fel: ha a márciusi országos próbaérettségin is hasonlókat kapunk, akkor talán el lehet mondani, hogy a magyar kisebbség számára kidolgozott érettségi tételek változtatnak azon a trenden, amely szerint évről évre a román jegyek rontották a magyar diákok érettségi átlagát, illetve Székelyföldön sokan a román dolgozatra kapott osztályzat miatt bukták el a vizsgát. Az is számít, hogy míg tavaly már a próbaérettségin digitális javítás volt, idén a magyar diákok dolgozatait a magyar nyelvű osztályokban sajátos tanterv szerint tanító romántanárok javítják, nem pedig a többségi lakossággal rendelkező, magasabb elvárásokkal rendelkező pedagógusok.\
Címlapfotó: Freepik