Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Idén talán nem bukja el olyan sok magyar diák a román érettségit

Idén talán nem bukja el olyan sok magyar diák a román érettségit Kovászna megye

Idén végez az a nemzedék, amely már a magyar anyanyelvűek számára kidolgozott sajátos tanterv szerint tanulta a román nyelvet, és a vizsgatételeket is ennek megfelelően dolgozták ki. Ezért is nagyon sokan vettek részt a háromszéki próbaérettségin.

Hirdetés
Hirdetés

2024. december 10–13. között szervezte meg a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség a próbaérettségit, az eredményeket e hét elején tették közzé. Úgy néz ki, biztatóak.

A próbaérettségin az 1078 végzősből 993 vett részt. Ez a megmérettetés azért tarthatott  számot különös érdeklődésre, mert idén végez az a nemzedék, amely már a magyar  anyanyelvűek számára kidolgozott sajátos tanterv szerint tanulta a román nyelvet és a vizsgatételeket is ennek megfelelően dolgozták ki.

A statisztika szerint az idei végzősök 36,35 százaléka érettségizne sikeresen, ha most kellene vizsgázniuk. Az átlagokat nézve szembetűnik, hogy a 2023-as szimulálás eredményeihez képest több mint 20 százalékkal nőtt azoknak az aránya, akik románból átmenő jegyet írtak (40,12%, illetve 60,67 %). Úgy tűnik, ezek a számok inkább az évfolyamok tanulási hajlandóságát mutatják, mint a tantervre utaló különbségeket, hiszen 2022-ben és 2023-ban ezen értékek közötti, illetve ahhoz közeli számokat találunk az országos próbaérettségi eredményeit nézve: 54,51, illetve 63,96 százalékot. Érdekes lenne tudni, hogy külön-külön a magyar, illetve a román tagozaton hogy alakul a románból átmenőt író diákok aránya, de erre vonatkozóan nincs adat a tanfelügyelőség honlapján.

Magyar nyelvből és irodalomból 4 százalékkal csökkent az általában 80 és 90% közötti arány. Jelentős visszaesés mutatkozik a kötelező és a választott tantárgyból sikeresen próbavizsgázók tekintetében: idén 66,41-ről 48,54 százalékra csökkent a kötelező tantárgy esetében és 74,02-ről 62,26-ra a választott tantárgyat tekintve.

Nem jelent meglepetést, hogy jelen pillanatban a Kovászna megyei elméleti középiskolákban a diákok több mint fele (56,65 %-a) venné sikeresen az akadályt, míg a szakközépiskolákban csak a diákok 3,34 %-ának sikerülne ez. Viszont nem túl nagy a különbség a magyar és a román tagozat sikerrátája között. Előbbieké 37,34, utóbbiaké 34,44 %, a tavaly márciusban megszervezett országos szimuláláson ez a különbség 30 százalékos volt, a román anyanyelvűek javára.

Kiss Imre: van ok a derűre

Kiss Imre háromszéki főtanfelügyelő szerint ezek az eredmények reményekre jogosítanak fel: ha a márciusi országos próbaérettségin is hasonlókat kapunk, akkor talán el lehet mondani, hogy a magyar kisebbség számára kidolgozott érettségi tételek változtatnak azon a trenden, amely szerint évről évre a román jegyek rontották a magyar diákok érettségi átlagát, illetve Székelyföldön sokan a román dolgozatra kapott osztályzat miatt bukták el a vizsgát.  Az is számít, hogy míg tavaly már a próbaérettségin digitális javítás volt, idén a magyar diákok dolgozatait a magyar nyelvű osztályokban sajátos tanterv szerint tanító romántanárok javítják, nem pedig a többségi lakossággal rendelkező, magasabb elvárásokkal rendelkező  pedagógusok.\

Címlapfotó: Freepik

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük