Lehet folytatni a sepsiszentgyörgyi bicikliút építését
Tavaly több ponton is megakadt az Olt védőgátján futó sepsiszentgyörgyi bicikliút ép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórházban dolgozó szülész-nőgyógyászok és gyermekorvosok két egymástól független, de mégis tematikájában egymást kiegészítő felkészítőt, programsorozatot tartanak a leendő kismamák és apukák számára. A részletekről Nagy-Rozsnyai István szülész-nőgyógyász, valamint Pászka Ildikó gyermekgyógyász szakorvost kérdeztük. Abban mindketten egyetértenek, hogy egyre nagyobb az igény az ilyesfajta kezdeményezésekre, és nem csak az édesanyák, hanem az édesapák részéről is.
Szülésfelkészítőt minden hónapban tartanak a kórház szülészeti osztályán, általában a hónap első vagy második péntekén, de erről mindig pontos információt kaphatnak az érdeklődők a kórház Facebook-oldalán.
„Egyre nagyobb az igény erre, egyre több szülőpár szeretné tudni, hogy hol, milyen körülmények között érkezik világra csecsemőjük. Ebben egyébként nagyon sokat változott a mentalitás, régen nem volt ez ennyire fontos, legalábbis nem adtak hangot ennek. Abban is sokat változott világunk, hogy manapság az édesapák sokkal nyitottabbak, érdeklődőbbek, már nem bízzák a szülés minden terhét az anyukára, hanem szeretnék kivenni részüket belőle” – mondta el Nagy-Rozsnyai István szülész-nőgyógyász.
A felkészítő egy gyakorlati és egy elméleti részből áll. Az első felében, általában az orvos bemutatja az osztályt a jelenlévőknek. Megtudhatják, melyik teremben öltözhet át a kismama, hol kérdezik ki, hová kell vinni a csomagot, az apára milyen szerep hárul, mit kell tennie, ha részt vesz a szülésen, valamint meddig és hol tartózkodhat, ha nem szeretne jelen lenni. Egyszerű kérdéseknek tűnhetnek, de egy vajúdás közepén megérkező párnak bizony nagy támaszt nyújtanak.
„Bemutatjuk a szülőszobát részletesen, a szülőágyat, bemegyünk a kórtermekbe. Közben pedig mindenféle kérdésre válaszolunk. Ezek az alkalmak interaktívak, mindig kérdeznek a kismamák. De anélkül is részletesen elmondjuk, hogyan zajlik a szülés, mikor, mi történik stb.” – tette hozzá.
Ezt követően Erőss vagy Pál doktornők veszik át a párokat. Ők a nagy nap elméleti részéről mesélnek, arról, hogy hogyan indul be a szülés, mi történik ilyenkor a szervezetben. Az alkalmak során tájékoztatják a kismamákat arról is, milyen lehetőségeik vannak a vajúdás során a fájdalom csökkentésére. Nemrég kezdtek el például orvosi gázt használni, de illóolajokat, párologtatót is be lehet vinni.
Amint a szakorvos elmondta, céljaik között szerepel a tájékoztatáson túl a bemutatkozás is. Szeretnék, ha a leendő szülők megismernék, megbíznának bennük, valamint a kórházat is vonzónak találnák. Mint mondta, nemcsak első gyermeküket váró kismamákat, hanem bárkit szívesen látnak. Ha valaki már szült, negatív tapasztalatait is nyugodtan megoszthatja.
Egy lapunknak nyilatkozó kismama elmondta, neki nagyon nagy biztonságot adott a felkészítő.
„Az új anyukák számára a terhesség, szülés folyamata félelmekkel teli, a felkészítő azonban sok kételyt eloszlatott bennem. Nyugalmat, plusz törődés érzetét adta nekem, így amikor szülni kellett mennem, már nem féltem annyira. Nem idegen, rideg helynek éreztem a kórházat, hanem egy olyan közegnek, ahol számíthatok a dolgozók törődésére” – hangsúlyozta.
Ebben a kérdésben már a gyermekorvosok lesznek a kismamák segítségére, akik terhesgondozás, szoptatás-tanácsadás és csecsemőgondozás témában újraindítják évekkel ezelőtt megálmodott programsorozatukat. A program nyitott és ingyenes bárki számára, szeretettel várják nem csak az első, hanem többgyermekes kismamákat és apákat is. A találkozókat keddenként, 18:30-tól tartják a Zarah Kid’s székházában (Molnár Józsiás utca, 67. szám). A helyszínt a Wegener Pro Sanitate biztosította, amelyért hálásak a szervezők.
Jövő kedden elsőként Pászka Ildikó gyermekgyógyász szakorvos várja az érdeklődőket. Előadásának címe: Várandósgondozás – Hogyan készülhetek fel a szoptatásra? Aztán Fetés Kinga újszülöttgyógyász szakorvos az első két hét nehézségeiről beszél, azon belül is arról, hogy mikor muszáj orvoshoz vinni az újszülöttet. Majd Pál Zsuzsa szülész-nőgyógyász szakorvos a szülésre való felkészülésről, a gyermekágyi időszakról mesél. Majd ismét Pászka Ildikó gyermekgyógyász fogadja a kismamákat, apukákat, és az első hat hétről tart előadást. A sorozatot Hatházi Annamária gyermekgyógyász zárja, Táplálkozási és csecsemőgondozási tanácsok korcsoportokra osztva című előadásával.
Amint Pászka Ildikó elmondta, az előadásokat igyekeztek logikai sorrendben felépíteni, de bárki, bármelyikre mehet, nem baj, ha kimarad néhány alkalom, hiszen teljesen nem függenek össze.
„2020 őszén, legelőször még csak szoptatási tanácsadást szerveztünk, mivel úgy láttuk, hogy sok anyuka szoptatna, de kérdései vannak, gyakorlati problémákkal küzd. Ebből a szempontból nagy a hiány a környékünkön, nagyon kevés szoptatási tanácsadót kereshetnek fel a kismamák, kimondott képzés pedig nem is létezik. Ezért szerettünk volna segítséget nyújtani az anyukáknak, hiszen, ha kitartók és elsajátítják, kitapasztalják a jó technikákat, akkor általában sikeresen tudnak szoptani” – mondta a doktornő. Hozzátette, azóta nőttek az igények, egyre több édesapa is érdeklődött a felkészítők iránt, így a témákat kiterjesztették csecsemőgondozásra, etetésre is.
Mint a doktornő elmondta, nagyon sok tévhittel, hiedelemmel szembesülnek a találkozók során, ezért ő az első alkalomkor ezekről is beszél, megpróbálja eloszlatni a tévhiteket.
„Csak hogy néhányat említsek, a gyomorsav túltermelése nem a baba hajának hosszától függ, nem lesz a csecsemőn semmilyen anyajegyszerű folt, ha zsebünkben hordunk kulcsot, aprópénzt, valamint a mellbimbót sem kell a terhesség alatt törölközővel dörzsölni, hogy kierősödjön. Ezek régi hiedelmek, semmilyen tudományos alapjuk nincs” – sorolta a szakorvos.
A felkészítők hatékonyságát jelzi, hogy egy-egy anyuka második, harmadik várandóssága során is visszatér, de az aktuális programsorozatra való túljelentkezés is erről árulkodik.
„Már tíznél is több alkalommal megszerveztük meg, de ilyen sokan még nem jelentkeztek. Mivel nem szeretnénk senkit sem visszautasítani, ezért megbeszéltük a kollégákkal, hogy a következőt egy kicsit hamarabb, már április közepén elkezdjük. Ezért akinek május közepe után kell szülnie, azokat inkább arra a sorozatra várjuk” – emelte ki.
Mindkét felkészítő végén az édesapák részvételi igazolást kapnak, amellyel a hivatalból kapott 5 nap szabadságukat 10 nappal egészíthetik ki.
Szabó Barbara
Fotó: Farkas Áron