Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elveszíteni az otthont, mindössze fél óra alatt – felkészülhetünk a váratlanra?

Elveszíteni az otthont, mindössze fél óra alatt – felkészülhetünk a váratlanra? Kovászna megye

Előbb csak a csillagszóró, majd a karácsonyfa, végül az egész ház lángba borult – mindez percek alatt történt meg szerdán, Kászonújfaluban. A tűz egy fiatal pár és két gyermekük otthonát semmisítette meg.

Hirdetés
Hirdetés

A tűzesethez szerdán este hét óra környékén riasztották a csíkszeredai hivatásos, valamint a kászoni önkéntes tűzoltókat. Az érkezésüket követően rövid idő alatt megfékezték a tüzet, de így is késő volt: az épület, amelyből évek alatt, szorgos munkával varázsolt otthont Sebestyén Hunor és Kádár Beáta, kevesebb mint egy óra leforgása alatt teljesen kiégett. A tűzesetek megelőzéséről, a váratlan eseményekre való felkészülésről szakértőket is kérdeztünk.

Csak egy szikra kellett

A tűz egyik pillanatról a másikra ütött ki. „Mind a négyen otthon voltunk, és éppen a karácsonyfáról szedtük le a díszeket, amikor a gyerekek meglátták, hogy van még egy el nem égetett csillagszóró. Meggyújtottuk, és az az egy szikra lángra lobbantotta az egész fát” – emlékezett vissza a szerda estére Kádár Beáta. Az édesanya szerint az egész pillanatok alatt történt, mire a szivattyút beindíthatták volna, hogy vizet biztosítson az oltáshoz, a tűz tönkretette az elektromos hálózatot.

„Én szóltam a szomszédnak, hogy hívják a tűzoltókat. Egy másik szomszédunk elvitte a gyerekeket, és mi tulajdonképpen az utcáról végignéztük, hogy leég a ház” – mondta megrendülten az édesanya. A tűzoltók Csíkszeredából nagyjából 30 perc alatt érkeztek meg, azalatt az önkéntesek próbálták megfékezni a lángokat, de mivel a ház nehezen megközelíthető helyen van, nem volt könnyű dolguk.

Az otthont, amit éveken keresztül alakítottak, szépítettek a férjével, használhatatlanná vált, helyette újat kell építeni. Az elmúlt napokban községbeliek, ismerősök, de teljesen idegen emberek is összefogtak, hogy ruhával, pénzzel, ideiglenes lakhellyel, építőanyagokkal segítsenek a négytagú családnak az újrakezdésben, de messze még a vége. „Mindent hálával fogadunk, bármit kapunk, de ha gondolnak ránk, ha imádkoznak értünk, az is segítség” – üzente az édesanya. Utalni Kádár Beáta számlaszámára lehet: RO35 REVO 0000 1715 1865 0951, BIC-/SWIFT-kód: REVOROBB, vagy a revolut.me/kadarbeata Revolut-felhasználóra. Azon személyek, akiknek nincs lehetőségük banki átutalásra, de mégis szeretnék támogatni a károsultakat, megtehetik Kászonújfalu 344. szám alatt Fábián Júliánál.

Hogy készülhetünk fel a bajra?

A váratlan eseményekre, mint amilyenek a tűzesetek vagy viharkárok, aligha készülhetünk fel lelkileg, azonban a lakásbiztosítás jelentősen enyhítheti az anyagi terheket. Az általunk megkérdezett biztosítási szakember szerint kétféle biztosítást különböztetünk meg:

A kötelező lakásbiztosítás:

  • Csak természeti katasztrófákra – földrengés, földcsuszamlás, árvíz esetében – nyújt fedezetet;
  • Éves díja körülbelül 130 lej, és legtöbb 20 ezer eurós kártérítést kínál;
  • Nem vonatkozik tűzesetekre, villámcsapásokra vagy vandalizmusra;
  • Ennek megléte szükséges ahhoz, hogy fakultatív biztosítást is lehessen kötni.

A fakultatív lakásbiztosítás:

  • Szélesebb körű védelmet nyújt, ideértve a tüzeket, betöréseket és egyéb káreseteket;
  • Tégla és faépítésű házakra is köthető, igaz, utóbbi esetében a díjak magasabbak lehetnek;
  • A biztosítás tartalmazhat fedezetet a házra, a melléképületekre, illetve a bennük lévő értéktárgyakra is;
  • Évi 200-400 eurós áron már jelentős biztonságot nyújthat akár egy 100 ezer euró értékű ingatlan esetében is;
  • Általában tartalmazza a felelősségbiztosítást is, amely az ingatlan tulajdonosát védi abban az esetben, ha az ő lakásából vagy annak állapotából eredően másnak kárt okoz.

A kötelező lakásbiztosítást minden ingatlantulajdonosnak ki kellene fizetnie, bár a szakértő szerint ezt most is sokan elmulasztják. Ugyanakkor 2023 novemberétől annak, akinek valamilyen telekkönyvi tisztázandója van, vagy átírási folyamat zajlik, szintén muszáj megkötni ezt a biztosítást.

A fakultatív lakásbiztosítás nem kötelező, de a szakember ajánlja lakóházak és tömbházlakások esetében is. Fontos, hogy a lakást be kell jegyezni a polgármesteri hivatalnál, mielőtt biztosítást kötünk rá. A megkötéskor több tényező is számít: mikor épült, miből, mekkora az alapterülete, van-e rajta emelet, van-e melléképület, ugyanakkor az ingatlan értéke is fontos. A lakásbiztosítás része a felelősségbiztosítás is, amellyel gond esetén bizonyos mértékben kárpótolhatjuk a szomszédot.

A szakértő szerint abban az esetben, ha bekövetkezik egy szerencsétlenség, de minden papír a helyén van, a biztosító általában 3-7 hónapon belül kifizeti a kárt. „Az a gond, hogy az emberek anélkül, hogy kiszámoltatnák, elkönyvelik, hogy ez drága. De az a drága, ha nem kötöd meg” – szögezte le a szakértő. A biztosítások kifizetését fel lehet osztani több részletre is, így egyszerre kisebb összeget kell kiadni. „Ez elenyésző ahhoz képest, hogy mennyit tudnak veszíteni vele, hogyha valami baj történik” – tette hozzá.

Tűzvédelmi szempontok

Az év első 15 napjában a Hargita megyei tűzoltókat 18 tűzesethez riasztották, amelyek többsége lakóépületeknél történt, ezért felhívják a figyelmet: a hibás fűtőberendezések, a korommal teli, repedt kémények, illetve a nem megfelelően szigetelt fűtési rendszerek könnyen tűzesetekhez vezethetnek.

A tűzoltók szerint ajánlott:

  • Évente egyszer kitisztítani a kéményt;
  • Kioltani a tüzet lefekvés előtt;
  • Kerülni a hibás, vagy már javított fűtőberendezések és elektromos berendezések használatát;
  • Kerülni az elektromos hálózat túlterhelését;
  • Felszerelni a lakást füst- és gázérzékelőkkel.

Fotó: Szász Szabolcs/Facebook

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük