Negyedik osztályos diákok alkotják újra a Kárpát-medence építészetét
Legalábbis ezt célozza a Mathias Corvinus Collegium (MCC) FIT Kaland Tehetségverseny...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tűzesethez szerdán este hét óra környékén riasztották a csíkszeredai hivatásos, valamint a kászoni önkéntes tűzoltókat. Az érkezésüket követően rövid idő alatt megfékezték a tüzet, de így is késő volt: az épület, amelyből évek alatt, szorgos munkával varázsolt otthont Sebestyén Hunor és Kádár Beáta, kevesebb mint egy óra leforgása alatt teljesen kiégett. A tűzesetek megelőzéséről, a váratlan eseményekre való felkészülésről szakértőket is kérdeztünk.
A tűz egyik pillanatról a másikra ütött ki. „Mind a négyen otthon voltunk, és éppen a karácsonyfáról szedtük le a díszeket, amikor a gyerekek meglátták, hogy van még egy el nem égetett csillagszóró. Meggyújtottuk, és az az egy szikra lángra lobbantotta az egész fát” – emlékezett vissza a szerda estére Kádár Beáta. Az édesanya szerint az egész pillanatok alatt történt, mire a szivattyút beindíthatták volna, hogy vizet biztosítson az oltáshoz, a tűz tönkretette az elektromos hálózatot.
„Én szóltam a szomszédnak, hogy hívják a tűzoltókat. Egy másik szomszédunk elvitte a gyerekeket, és mi tulajdonképpen az utcáról végignéztük, hogy leég a ház” – mondta megrendülten az édesanya. A tűzoltók Csíkszeredából nagyjából 30 perc alatt érkeztek meg, azalatt az önkéntesek próbálták megfékezni a lángokat, de mivel a ház nehezen megközelíthető helyen van, nem volt könnyű dolguk.
Az otthont, amit éveken keresztül alakítottak, szépítettek a férjével, használhatatlanná vált, helyette újat kell építeni. Az elmúlt napokban községbeliek, ismerősök, de teljesen idegen emberek is összefogtak, hogy ruhával, pénzzel, ideiglenes lakhellyel, építőanyagokkal segítsenek a négytagú családnak az újrakezdésben, de messze még a vége. „Mindent hálával fogadunk, bármit kapunk, de ha gondolnak ránk, ha imádkoznak értünk, az is segítség” – üzente az édesanya. Utalni Kádár Beáta számlaszámára lehet: RO35 REVO 0000 1715 1865 0951, BIC-/SWIFT-kód: REVOROBB, vagy a revolut.me/kadarbeata Revolut-felhasználóra. Azon személyek, akiknek nincs lehetőségük banki átutalásra, de mégis szeretnék támogatni a károsultakat, megtehetik Kászonújfalu 344. szám alatt Fábián Júliánál.
A váratlan eseményekre, mint amilyenek a tűzesetek vagy viharkárok, aligha készülhetünk fel lelkileg, azonban a lakásbiztosítás jelentősen enyhítheti az anyagi terheket. Az általunk megkérdezett biztosítási szakember szerint kétféle biztosítást különböztetünk meg:
A kötelező lakásbiztosítás:
A fakultatív lakásbiztosítás:
A kötelező lakásbiztosítást minden ingatlantulajdonosnak ki kellene fizetnie, bár a szakértő szerint ezt most is sokan elmulasztják. Ugyanakkor 2023 novemberétől annak, akinek valamilyen telekkönyvi tisztázandója van, vagy átírási folyamat zajlik, szintén muszáj megkötni ezt a biztosítást.
A fakultatív lakásbiztosítás nem kötelező, de a szakember ajánlja lakóházak és tömbházlakások esetében is. Fontos, hogy a lakást be kell jegyezni a polgármesteri hivatalnál, mielőtt biztosítást kötünk rá. A megkötéskor több tényező is számít: mikor épült, miből, mekkora az alapterülete, van-e rajta emelet, van-e melléképület, ugyanakkor az ingatlan értéke is fontos. A lakásbiztosítás része a felelősségbiztosítás is, amellyel gond esetén bizonyos mértékben kárpótolhatjuk a szomszédot.
A szakértő szerint abban az esetben, ha bekövetkezik egy szerencsétlenség, de minden papír a helyén van, a biztosító általában 3-7 hónapon belül kifizeti a kárt. „Az a gond, hogy az emberek anélkül, hogy kiszámoltatnák, elkönyvelik, hogy ez drága. De az a drága, ha nem kötöd meg” – szögezte le a szakértő. A biztosítások kifizetését fel lehet osztani több részletre is, így egyszerre kisebb összeget kell kiadni. „Ez elenyésző ahhoz képest, hogy mennyit tudnak veszíteni vele, hogyha valami baj történik” – tette hozzá.
Az év első 15 napjában a Hargita megyei tűzoltókat 18 tűzesethez riasztották, amelyek többsége lakóépületeknél történt, ezért felhívják a figyelmet: a hibás fűtőberendezések, a korommal teli, repedt kémények, illetve a nem megfelelően szigetelt fűtési rendszerek könnyen tűzesetekhez vezethetnek.
A tűzoltók szerint ajánlott:
Fotó: Szász Szabolcs/Facebook