Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés

Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés Kovászna megye

A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy törvénymódosítással számottevően csökkentették a perindítási illetéket, hogy segítsék a tisztázatlan helyzetek rendezését.

Hirdetés
Hirdetés

A módosításra Dobolyi Tünde kézdivásárhelyi ügyvéd hívta fel a figyelmünket: szerinte is nagyon ritkán történik meg az igazságszolgáltatás berkeiben, hogy csökkentik a bélyegilletékeket (taxa judiciara). Egy november eleji jogszabály, a 2024/268-as törvény által viszont éppen ez történt ezúttal. A jogalkotók célja többek között az volt, hogy lehetővé tegyék a szerény anyagi helyzetben lévők számára is, hogy vitás helyzetben az igazságszolgáltatáshoz forduljanak.

Legnagyobb mértékben a válni készülő házasfeleket és élettársakat, vagy az öröklő testvéreket, rokonokat érintheti a perindítási költség csökkenése – rendezhetik a sokszor évekre visszanyúló kusza vagyoni helyzeteket. Tehát amennyiben kizárt a békés megegyezés a partnerek, házasfelek, rokonok, barátok, üzlettársak között egy fennálló vagyonközöség esetén – például azért, mert az érintettek nincsenek beszélő viszonyban, nem tudnak megállapodni az ingatlan értékében, vagy egyiküknek nem sürgős az ügy megoldása –, most sokkal könnyebb ezt a bíróságon rendezni.

Dobolyi Tünde példákat is adott a költségek csökkenésének mértékére. „Egy 200 000 lej (40 000 euró) értékű ingatlan esetében eddig 5015 lej volt a bélyegilleték, abban az (alap)esetben, ha már megvannak a felek, akik között a vagyonközösséget meg kell szüntetni. Ezt így számoltuk: 2105 lej, plusz a 150 000 lej (az ingatlan értékéből az a rész, ami meghaladja az 50 000 lejt) 2 százalékát kitevő összeg, ami 3000 lej. Vagyis összesen 5015 lej. Most ennek csak a felét kell fizetni, tehát 2507,5 lejt.

Ennél még nagyobb is lehet a különbség, ha a bíróságnak a vagyonmegosztást megelőzően be kell azonosítania az örökösök személyét, illetve az osztandó vagyont – tehát ha több a feladat. Ilyen esetben eddig az osztandó vagyon értékének az 5 százalékát kellett fizetni, tehát a 200 000 lejes példánál maradva 10 000 lejt. MOST ebben az esetben is csak 2507, 5 lejt kell fizetni. Ez gyakorlatilag majdnem az egynegyede a korábbi összegnek.”

A tiszta vagyoni helyzet elérését, a felek megegyezését szolgálja az említett törvénynek egy másik módosítása is. Amennyiben a felek akár csak részlegesen is megegyeznek (pl. a válófelek az ingóságokat tekintve) a bíró dönthet úgy, hogy a pereskedők részben vagy egészben visszakapják a perköltség egy részét – közölte Dobolyi Tünde, aki szerint már látszik, hogy többen kívánnak élni a költségcsökkenés jelentette lehetőséggel.

Képünk illusztráció.

Fotó: Pál Árpád

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük