Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Saját pénzünk talán sosem lenne egy ilyen pályázatra, az uniós lehetőséget viszont érdemes kihasználni

Saját pénzünk talán sosem lenne egy ilyen pályázatra, az uniós lehetőséget viszont érdemes kihasználni Kovászna megye

Vajon minden zöldnek tűnő beruházás pozitívan hat egy településre fenntarthatóság szempontjából? Ennek a kérdésnek a megválaszolására nyert többek között uniós pályázatot a kézdivásárhelyi önkormányzat.

Hirdetés
Hirdetés

Intelligens energetikai fejlesztési koncepciók kidolgozására kap támogatást a céhes város. Az Intelligens energetikai fejlesztésekkel az élhetőbb városért (With smart energy developments for a more liveable city) elnevezésű projekt a város energetikai hatékonyságának növelését célozza. A 60 000 eurós kiírásra márciusban nyújtott be egy integrált pályázatot az önkormányzat a Budapesti Műszaki Egyetem munkatársaival együttműködve.

A támogatás olyan intelligens energetikai fejlesztési koncepciók kidolgozását segíti, amely egy költség- és energiahatékonyan működő várost eredményezhet. A kidolgozandó koncepciók olyan beruházások lehetnek, amelyek az energiahatékonyságot, a megújuló energiák használatát és a környezetbarát technológiák beépítését tekintik elsődleges céloknak, ezáltal élhetőbb környezet, kényelmesebb városi lét alakítható ki.

Ezen fejlesztések Kézdivásárhely esetében folyamatban lévő és jövőbeni beruházások révén valósulnak meg. A legfontosabb tervek közül a szemétszállítási rendszer korszerűsítése, az utcai közvilágítás modernizálása már régebb óta az önkormányzat prioritási listáján szerepel, sőt részben már meg is valósították.

Emellett szerepel még a listán intelligens energiafigyelő és mérőrendszer kiépítése, az önkormányzat tulajdonában lévő épületek korszerűsítési, felújítási beruházásai, lakóépületek korszerűsítése, napelempark létesítése, a parkolási rendszer optimalizálása, járműpark korszerűsítése stb.

„A Kicsid Gábor Sportcsarnok, a Deme László Műjégpálya, a Sporthotel – ezek azok az épületek, amelyek intenzív használat alatt állnak, tehát sokat is fogyasztanak. Éppen ezekre fektetünk hangsúlyt, ami az épületek korszerűsítését illeti. Szeretnénk ezek esetében napelemekkel megoldani az energetikai fogyasztást, az elnyert pályázat pedig abban segít, hogy fel tudjuk mérni, hogy mennyire működtethető egy ilyen fejlesztés. Meg kell néznünk épület-, tetőszerkezet szempontjából hogy egyáltalán lehet-e napelemeket szerelni, ha pedig lehet, akkor mennyit, és ha annyit felszerelünk, akkor annak milyen pozitív hozadéka lesz fenntarthatóság szempontjából. A projekt abban segít, hogy ezekre az elméleti kérdésekre választ kaphassunk” – magyarázta érdeklődésünkre Szilveszter Szabolcs alpolgármester.

Hangsúlyozta, szerinte ez egy nagyon jó pályázata az uniónak, hiszen azt biztosítja, hogy az önkormányzatnak lesz egy rálátása a jelenlegi rendszerére, arra, hogyan tudja azt kihasználni, illetve milyen lehetőségei vannak a fejlesztésekre, és azok függvényében milyen konkrét tervekkel állhat elő.

„Néhány kollégánknak például kötelező lesz egy kurzus elvégzése is, ami az energetikai menedzsmentről szól. Ebből a végén vizsgázni is kell. Tehát az ilyesfajta beruházásokra való tudást uralni fogjuk a jövőben” – emelte ki az elöljáró.

A tervek, célok nagyon komplexek, hiszen nemcsak az önkormányzat javát szolgálják, illetve nem is csak az ők hajlandóságuktól függ. Hiába szavazza meg a tanács például a kerékpármegosztó rendszerek kiépítését, ha ezek használatára nincs igény a lakosság szintjén, akkor a beruházás nem szolgálja a város fenntarthatóságát. De a városi parkolási rendszer optimalizálása biztosan előny lesz a lakosság számára is.

„Ebben a beruházásban például kamerarendszerrel látnánk el a pakolókat. A cél az lenne, hogy digitális úton le tudjuk kommunikálni az autóvezetőknek, hogy egyes parkolókban van-e még hely, érdemes-e bekocsikázni. Ez amellett, hogy a sofőröknek is segítség, energetikai szempontból is hasznára lenne a városnak, ha az üzemanyag fogyasztást nézzük” – fejtette ki az alpolgármester.

Ezek a beruházások hozzájárulhatnak a város érvényben levő Fenntartható Energia Akciótervében megfogalmazott célkitűzések eléréséhez. Az előzetes becslések szerint, ha valamennyi beruházás megvalósul, akkor a várható energiamegtakarítás 26.757 Gigawatt/óra a várható széndioxid-csökkentés 7145 tonna/év, míg a várható megújuló energiatermelés 7,161 Gigawatt/óra/év lesz, ennek eredményeként javulnak a környezeti mutatók, valamint a városlakók életminősége.

Szabó Barbara

Fotó: Pinti Attila

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük