A gyermekek éve lesz 2025 Háromszéken
Táncszínházi előadások, kürtőskalácssütés, sajtgyárlátogatás, traktorozás, lovaglás,...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Új kultúrfelelőse lett a községnek a helytörténész Lőrinczi Dénes személyében, aki egy kicsit felkavarta az állóvizet. Ebben segítségére volt Sándor Csaba, a sepsiszentkirályi Kőhíd Egyesület elnöke, aki huszonöt éve Gyergyószentmiklósról telepedett Háromszékre és hozta magával az ott megélt egykori farsangok emlékét.
„Dehát miért is ne lehetne azt itt is megszervezni?” – gondolták ők ketten, a gondolat pedig tettekké formálódott a megalakulóban levő illyefalvi ifjúsági egyesület, az aldobolyi református nőszövetség, a helybeli lovasok, az önkéntes tűzoltók és az iskolás gyerekek mozgósításával. Utóbbiakat tanáraik, Száfta Antal és Kovásch Boglárka is biztatták. Kicsit döcögősen indult a folyamat, de végül mintegy 40 ember részt vállalt abból, hogy kicsit felrázza a falvak népét.
Ennek köszönhetően február 15-én, szombaton a község három falujában felvonult a tíz lovasból és öt szekérből álló farsangi menet, amely csak azért nem volt annyira színes, amennyire lehetett volna, mert a pénteki ragyogó napsütést a hétvégére havazás és lehűlés váltotta, kellett a nagykabát és a kucsma.
A zenészek azért húzták-fújták és volt éneklés is, illetve Aldobolyban, Illyefalván és Szentkirályban is a gyerekek eljátszották Cibere vajda és Konc király történetét, elégették a telet jelképező Illés bábut, és Sándor Csaba ceremóniamester összeadott egy maskarás ifjú párt, amelynek a házassága élcelődésre és pikáns beszólásokra is alkalmat adott (ahol sok volt a gyerek, ott kicsit visszafogottabban). Mások számára, például a gazdáknak is volt mondanivalója: „minden állattartó marha gazda, aki a ganyét a mezőre kihordta, az szórja szét, szántsa bele, mert ha nem, a levét megissza!”
Az utolsó, szentkirályi jelenet már elég rövidre sikerült, átfáztak a szereplők, de a lelkes helybeliek itt is zsíros kenyérrel, meleg teával, fánkkal és némi tüzes vízzel tartották bennük a lelket. Estig valahogy kibírják, akkor a helyi kultúrotthonban farsangi bálra kerül sor.
Fotó: Tuchiluș Alex