Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kirajzolódott a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának alapja

Kirajzolódott a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának alapja Kovászna megye

Több mint húszmillió euró értékű beruházás megalapozása zajlik Sepsiszentgyörgy északi kijáratánál: itt épül a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) új kampusza. Tonk Márton, az egyetem rektora beszélt a munkálatokról a Székelyhonnak.

Hirdetés
Hirdetés

Közel két hónapja adták át a munkaterületet a kivitelezőknek, azóta folyamatosan dolgoznak a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának területén. Alapkövét tavaly októberben fektették le, a remények szerint két-három év múlva már az átadást ünnepelhetik az oktatók és az egyetemi hallgatók. Eközben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) duális oktatási központjának dokumentációja is készül, de az építkezés még odébb lesz.

Új technológiákat alkalmaznak

Az első hetekben a talajt késztették elő és elhelyezték az elektromos- és vízvezetékeket is. Tonk Márton, az egyetem rektora elmondta: az építőanyagok beszállítása már elkezdődött, ütemezetten zajlik, a soron következő munkafázisokra összpontosítva. Azért, hogy a szükséges anyagokat előre be tudják szerezni, az egyetem magasabb előleget biztosított a kivitelezőknek, így remélhetőleg kivédhetik a piaci áringadozásokból adódó kockázatokat.

Az új felsőoktatási központ a Sepsi Arénával szemben elterülő tízhektáros telken épül fel, 22 ezer négyzetméteres felületet fog elfoglalni és 400–500 hallgató befogadására lesz alkalmas. „A kampusz gyakorlatilag négy nagyobb egységből fog állni: a központi épületből, étkezőből, kollégiumból és uszodából. A főépület alapjának ásása két hete folyamatosan zajlik, az első szakasz betonozása ezen a héten be is fog fejeződni” – magyarázta a rektor. Hasonlóképpen halad az étkező és a kollégium is, viszont az uszodának csak akkor látnak neki, ha a főépület szerkezetépítése elkezdődik.

A kampusz kialakításakor környezetbarát technológiákat alkalmaznak: napelemes rendszert építenek ki, és a teljes épületegyüttest geotermikus energiával fűtik és hűtik majd. „Ez egy komplex és friss technológia, tudomásom szerint ekkora volumenű beruházásnál Romániában ilyen formában még nem alkalmazták” – emelte ki Tonk Márton.

Helyi kivitelezőkkel dolgoznak

A kampusz terveit Török Áron sepsiszentgyörgyi műépítész készítette, kivitelezését egy helyi cégekből álló konzorcium végzi az Install-All nevű építőipari vállalat vezetésével. „Fontosnak tartottuk, hogy helyi legyen a kivitelező, mert így a régióban marad a profit, és hozzájárulunk a helyi gazdaság megerősítéséhez, ami egy plusz pozitívum” – hangsúlyozta a rektor. A beruházást a magyar állam támogatja, teljes értéke mintegy 10 milliárd forint (körülbelül 25 millió euró).

Korábban a régészeti feltárások késleltették a kivitelezést, és mint minden építkezésnél, most is adódhatnak nehézségek, de Tonk Márton szerint reális célkitűzés az, hogy 2–2,5 év alatt befejezik a munkálatokat. A kész kampusz az agrár- és erdőmérnöki, valamint sport- és edzőképző szakoknak, illetve a Pécsi Tudományegyetem képzőművészeti képzéseinek is otthont ad majd.

Fotó: Tuchiluș Alex

A duális oktatási központra még várni kell

A háromszéki felsőoktatás fellendítését szolgálná a Babeș-Bolyai Tudományegyetem egyetemi szintű duális oktatási központja is, amelyet az egykori tyúkfarm helyére terveznek. A régi épületeket az önkormányzat egy különálló projekt keretében bontja le, de az építkezésre csak később kerül sor. „Nemsokára elkészül a megvalósíthatósági tanulmány, most gyűjtjük össze a szükséges engedélyeket, és utána fogjuk meghirdetni a licitet tervezésre és kivitelezésre egyben” – ismertette Jakab István Barna városgondnok, a projekt felelőse. A duális kampuszra az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében nyertek finanszírozást, az építkezést 2026 nyaráig kellene befejezni, ám ezt a határidőt biztosan nem fogják tudni betartani. Reménykednek a határidő meghosszabbításában, de ha erre nem lesz lehetőség, akkor más forrást fognak keresni a beruházásra.

Előbb bontanak a tyúkfarmon, csak utána épülhet a BBTE egyetemi központja. Fotó: Tuchiluș Alex

„Stratégiai jelentősége van annak, hogy ez a projekt megvalósuljon, hiszen csak Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában lesznek magyar nyelven is működő duális oktatási központok” – hangsúlyozta a városgondnok. A duális képzés lényege, hogy a tanuló az elméleti oktatást felsőoktatási intézményben végzi, a gyakorlati képzés pedig a választott partnerszervezetnél történik. A BBTE Sepsiszentgyörgyre tervezett központja a vendéglátás, egészségügy, mechanika, turizmus és környezetvédelem szakterületeire fog összpontosítani, középiskolások és egyetemi hallgatók előtt is nyitva áll majd. A beruházás értéke közelíti a 200 millió lejt.

Címlapfotó: Sapientia EMTE archívuma

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás