A jelenlegi állás szerint január elsejétől – elvben – fizetni kell a háziorvosi rendelőben végzett vizsgálatért és kezelésért. Az orvosi ellátás alapját képező szakembereknek ugyanis már csak a mai nap áll rendelkezésre, hogy aláírják a jövő évi szerződést az egészségbiztosítási pénztárral, ám – finoman szólva – nem tolongnak az ajtónál.
„Kaptunk egy szép levelet, hogy várnak, írjuk alá a szerződést, de arról egyetlen hangot sem mondanak, hogy bármit is figyelembe vettek volna abból, amit legkevesebb fél éve minden nap hangoztatunk” – mondta el megkeresésünkre Seres Lucia. A háziorvosok Kovászna megyei egyesületének elnöke szerint a páciensek érdekét szolgáló módosításoknak csak most lehet érvényt szerezni, mert ha a szerződést aláírták, onnantól „ki vannak szolgáltatva” a biztosító pénztárnak.
– Hetek, hónapok óta mondjuk, hogy így nincs jól. Nem azért tanultunk annyi éven keresztül, hogy papírokat gyártsunk, ahelyett, hogy a betegek gondjaival foglalkoznánk. Kezelést, gyógyszert lassan semmit sem írhatunk fel, hetekig várunk egy laboreredményre, de papírt azt gyártunk éjjel-nappal – ismételte meg a kamara elnöke csaknem szó szerint azokat az érveket, amelyeket akkor is hangoztattak, amikor november elején az utcára vonultak.
Seres Lucia úgy látja, egyetlen változás az idénhez képest annyi, hogy míg 2017-ben a háziorvosi rendszerre az egészségügyi költségvetés 5,77 százalékát fordították, most ezt „kegyeskedtek” 5,8 százalékra emelni.
– Ez csak azért nem nevetséges, mert siralmas. Normális országban, az egészségügyi rendszer alapját képező háziorvosi-ellátás a vonatkozó költségvetés 10–14 százalékát kapja. Egyáltalán nem csodálkozom, hogy idén a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rezidensvizsgáján 15 hely szabadon maradt. A fiatalok egyszerűen nem akarnak háziorvosok lenni, mert nincsenek sem megfizetve, sem megbecsülve. Igazán kíváncsi vagyok mit tesznek majd az illetékesek, amikor a települések, elsősorban a falvak orvosok nélkül maradnak, és ez a folyamat már el is kezdődött – kongatta meg a vészharangot Seres Lucia.
Az elnök szerint, az a háziorvosi rendelő, amelyik nem köt szerződést a biztosító pénztárral, az január elsejétől gyakorlatilag magánrendelővé válik, tehát tulajdonképpen fizetni kell minden szolgáltatásért. A páciens nemigen tud mihez kezdeni, legfennebb – elvben – háziorvost válthat, csak az a kérdés, hogy hová megy, hogyha egyetlen háziorvos sem, vagy csak kevesen kötnek szerződést.
– Természetesen nekünk nem az a célunk, hogy a betegekkel kibabráljunk, sőt. Éppen azt szeretnénk elérni, hogy velük foglakozhassunk, ne papírt gyártsunk, hogy felírhassuk a számukra fontos gyógyszereket, hogy ne kelljen küldözgetnünk egyik helyről a másikra, hanem a gyógyításukra összpontosíthassunk – mondja dr. Seres.
Az orvos szerint „nem éppen úgy van”, hogy a helyi hatóságok semmit nem tehetnek az ügyben, hiszen „a törvény lehetőséget ad számukra”, hogy segítsék és érdekeltté tegyék az orvost, hogy megtelepedjen a faluban.
De akkor miert huzzák a fizetésekböl a pénzt,amugy fizetni kellett a laborvizsgálatokat eddig is,szégyen nem gondolják?