Hirmondo

Kamuhírrel riogattak

Egy kattintásvadász-oldal pánikot okozott a háromszékiek körében, ugyanis azt terjesztette, hogy a román kormány félszáz migránst helyezett el Sepsiszentgyörgyön, s jutott belőlük Kézdivásárhelyre is. Bokor Tibor polgármester nevetségesnek minősítette a híresztelést. Korábban azt is rebesgették, hogy a két ipari park a bevándorlók számára épült, ami természetesen úgyszintén nem igaz.

A kamuhírt a hungaryfirst.hu oldal kezdte terjeszteni, és a legnagyobb közösségi oldalra, a Facebookra is felkerült az írás, amit hamarosan százak kezdtek megosztani. Egyesek félelmüknek adtak hangot, másokban meg feltámadt a székely virtus, és fogadkoztak, hogy elkergetik a betolakodókat. Meglepő módon nagyon kevesen kérdőjelezték meg a hír valóságát, ami azt jelzi, hogy a társadalom nagy többsége azonnal befogad minden információt, legyen szó teljesen nyilvánvalóan valótlan állításokról is.
Bokor Tibor véleményére is kíváncsiak voltunk, aki telefonon erősítette meg, hogy kamuhírről van szó. Egy ilyen akcióról az önkormányzatot előzetesen mindenképpen értesíteni kellett volna, ő meg tőlünk hallott róla először.
Nem ez az első eset, hogy Kézdivásárhely nevét migránsokkal kapcsolják össze. Évekkel korábban városszinten olyan pletyka is elindult, hogy az ipari parkok célja nem a munkahelyteremtés, valójában migránsszállóknak építették azokat. Természetesen ez sem igaz, az elöljáró szerint már csak azért sem, mert „amennyi információt hallottam ezekről az emberekről, biztosan kijelenthetem, hogy azok nem jönnének ipari parkba, mert nagy részük nem szeret dolgozni.”
Az álhírt terjesztő oldal a fősodratú média érdeklődése után egy újabb cikket jelentetett meg, amiben elégedetten nyugtázza, hogy mégsem érkeztek bevándorlók Háromszékre. Az álhírrel kapcsolatosan nem árt tudni azt sem, hogy nemhogy Kovászna megyében, hanem a környékén sincs bevándorlókat fogadó tábor, ezek általában a határszéleken találhatók.

Honnan jött  a Facebook-beetetés?

Abban a közegben, amit egészen máig médiának nevezünk, néhány egyszerű szabály jelenti a biztonságot, azt, hogy nem hazugság. Ezek egyike a forrás megnevezése. A legbiztosabb forrás egy személy, akinek van neve és címe vagy telefonszáma, vagy e-mail-címe. Amennyiben honlap a forrás, minimálisan egy személy nevének kötelező módon kell szerepelnie, aki felel a tartalmáért. Ilyen személy az inkriminált honlapon nem szerepel.
A hungaryfirst.hu (81.2.195.30) szervere fizikailag a Cseh Köztársaságban van, gazdája a LAPHON LTD (kft.), adószáma 11051044, címe 71-75 Shelton Street, Covent Garden, London, England; az ukcompanyhouse.info adatai szerint a cég adminisztrátora SZONYI Balazs. A céget a fenti címre 2017. november 7-én jegyezték be, tevékenységi köre a brit szabályok szerint 58141 – publishing of learned journals.
A cég londoni címén egy többek közt virtuális székhelyet is kínáló virtuális irodaház áll, a Garden Studios, webcíme www. gardenstudios.com, ahol bérelni lehet cégcímet. Bejegyzése 50 font, havi bére 50 font, 200 a foglaló, címet és hívástovábbítást havi százért vállal, indítása 475 font, cím, hívástovábbítás, de válaszolnak is hívásokra havi 140-ért, indítása 525 stb.
Lehet bérelni konferenciatermet, fizikai irodát is, akármit. Olyan, mint egy inkubátorház, csak szemtelenül drága, ilyesmit magáncég nem engedhet meg magának. És azt sem, hogy hírszolgáltató szájton ne legyen élő ember neve. Ezt le is írják: a „Hungary First weboldalon statisztikai célból személyesen nem beazonosítható információkat gyűjtünk.” Magyarán? Kamuhír-generátor, de annyira arcátlan, hogy a cikk alatti forrás linkje saját magára mutat: hungaryfirst.wordpress.com.
Miből él? A hagyományos média ostobaságából, amelyik nem tudja megállni, hogy ne cáfoljon, és azok számára is teríti a hamis hírt, akik nem férhettek volna hozzá. (ww)

Hozzászólások