Nehéz, ha nem egyenesen lehetetlen helyzetbe került a Kézdivásárhelyi SE korcsolya-szakosztálya, amely a kézdivásárhelyi önkormányzat döntése értelmében minden egyes jégen töltött óráért 200 lejes pályadíjat köteles befizetni. Petra Knezevic Kolarevic edző szerint a szülők képtelenek ezt az összeget előállítani, így csírájában elfojtják az ígéretesnek tűnő műkorcsolya-oktatást.
Petra Knezevic Kolarevic közel két éve foglalkozik műkorcsolya-oktatással Kézdivásárhelyen, a műjégpálya befedési munkálatai megnehezítették a közel húszfős kiscsapat felkészülését, akik egyrészt görkorcsolyán gyakoroltak, másrészt a környező megyék műjégpályáit vették igénybe edzéseikhez. Miután átadták rendeltetésének a kézdivásárhelyi létesítményt, úgy tűnt, a megpróbáltatásoknak vége szakadt és végre megfelelő körülmények között edzhetnek a lányok. Az országban egyedülálló módon itt létezik szinkronkorcsolya-szakág, amiről elismerően nyilatkozott nemrégiben a román szakszövetség elnöke, Adrian Ciobanu is. A céhes városban megrendezett Román-kupán bemutatót is tartottak a kis tanítványok, elkápráztatva a közönséget.
Időközben kezdőcsapatot is indított az oktató, azoknak, akik szeretnének megtanulni korcsolyázni és érdeklődnek a műkorcsolya, esetleg a rövidpályás gyorskorcsolya iránt. Január közepén ráadásul beindult az alsótagozatosoknak szóló Korisuli-program is, amely hosszútávon remek merítési lehetőségül szolgálhat mind a korcsolya-, mind a jégkorong-szakosztályok számára. Igen ám, de a városi tanács döntése értelmében a jéghasználatért fizetni kell, azoknak is, akik versenyszerűen űzik valamelyik jeges sportot, és ilyenformán hozzájárulnak a város hírnevének öregbítéséhez.
– A versenysport és különösen a műkorcsolya megköveteli a rendszeres, napi edzésprogramot, ellenkező esetben nem lehet fejlődni. Ki lehet számítani, ha heti öt alkalommal egy-egy órát töltünk a jégen, ami tényleg minimális edzésnek felel meg, akkor mennyibe kerül a szülőknek ez az egész. Mi azt kértük az önkormányzattól, hogy a versenyzői csapatunk esetében, ha nem is tekintenek el a pályadíjtól, de legalább csökkentsék a felére azt, tudván, hogy mi vagyunk az egyedüli olyan klub az országban, amelyik fizet a jéghasználatért. Máshol megoldották ezt, például Karcfalván nem fizetnek ezért, ami nem is egy város. A szülők vállalták, hogy áldozatokat hoznak és kifizetik a felére csökkentett összeget azért, hogy gyerekeik versenyezni tudjanak, bár tudjuk, mekkorák a fizetések errefelé – mesélte lapunknak Petra edző, aki saját bevallása szerint nem egyszer fizette ki a maga zsebéből a jégdíjat, és például januárra fizetséget sem kapott a munkájáért.
– Szívesen bekapcsolódtam a Korisuli-projektbe is, azt remélve, ha én segítek, akkor minket is segíteni fog a város, azonban mélységesen csalódnom kellett, mert elutasításban volt részünk. Így nem tudjuk folytatni, ellehetetlenítik a munkánkat. Elutasításban volt részem akkor is, amikor javasoltam a kora reggeli időpontot gyakorlás céljából, sok helyen iskola előtt is edzenek a műkorcsolyázók, de nálunk nem lehetett – fakadt ki a zágrábi származású szakember.
Az érintett szülők tegnap délutánra megbeszélést hívtak össze, ahol megegyeztek abban, hogy a következő két hétben a heti három edzést kifizetik, de a folytatásban bíznak a helyi tanács támogatásában.
Szégyen.