Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elhunyt Kallós Zoltán néprajzkutató

Életének 92. évében, 2018. február 14-én elhunyt Kallós Zoltán néprajzkutató, népzenegyűjtő, az erdélyi magyar táncházmozgalom elindítója. Gazdag életműve nagy hatással volt mindnyájunkra, távozásával szegényebb lett a Kárpát-medencei magyar közösség. A nemzeti örökség őrzőjének napszámosától a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is búcsúzott.

„A 20. század zord évtizedeiben, a legnehezebb időkben is az elnyomás fölé emelkedett. Kallós Zoltánt nem tudta legyőzni a történelem. Olyan volt, mint Erdély, mindent túlélt, ezzel pedig egyre erősebbé és edzettebbé lett. (…) Százezrek példaképe volt itthon, amikor a kommunista diktatúra kísérletet tett föléje emelkedni. Őt nem lehetett megtörni, konokul végezte azt, amit neki szántak, azt a példátlan nagyságú és jelentőségű életművet alkotta meg, amelynek egy-egy szeletét mindnyájan ismerjük. De csak a töredékét ismerhetjük életművének, mert ebben nem egy emberöltő lakozott: egy egész nemzet múltja, több évszázados története. Általa rekonstruálhatóvá vált a távoli múlt, megismerhető és megérthető” – írja az RMDSZ közleményében Kelemen Hunor elnök.

A magyarul, románul és cigányul is beszélő kutató nemzetiségre való tekintet nélkül gyűjtötte e három nép hagyományait az észak-mezőségi falvakban Szék környékén, Kalotaszegen a Nádas-menti falvakban, a gyimesi csángóknál és a moldvai csángóknál. Gyűjtőmunkájával 15 ezer dallamot jegyzett le, 26 kazettát adott ki, közülük 8 balladákat tartalmaz. Több népzenei lemeze és CD-je is megjelent Magyarországon, egy lemezét Amerikában is kiadták. A dalokat énekelte is, hangját az Ökrös együttessel közös lemeze őrzi. Neve összeforrt az erdélyi és a magyarországi táncházmozgalom életre hívásával és istápolásával is.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás