Más országban még az aludobozokat is visszaveszik automatákban,meg az üvegeket is …minden a szervezéstöl függ.A kűlfőldi üvegekkel mi lesz?főleg a’borkányokkal’ …peccsdzsemm maszlinás borkányban -ugye ismerős?
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egységesen 2 lejjel drágulhat a sör, bor, pálinka, az ásványvíz és a befőtt is, vagyis minden üvegbe csomagolt termék, ugyanis a visszaváltható és közvetlen újrahasznosítható termékekre betéti díjat készül kiszabni a kormány. A tervezet azt is előírja, hogy a 2 lejt visszakapja a vásárló, ha visszaviszi a boltba a palackot vagy befőttesüveget.
A környezetvédelmi minisztérium által február elején közvitára bocsátott sürgősségi kormányrendelet-tervezethez rengeteg észrevétel érkezett, ezért a szaktárca február 23-ig, péntekig hosszabbította meg az eredetileg 15 naposra tervezett közvitát. A tervezet megszabja a kereskedelmi társaságoknak, hogy a polcokon lévő, visszaváltható és közvetlenül újrahasznosítható termékek árcímkéjén, az eladási ár mellett tüntessék fel a 2 lejes betétdíjat is. Kötelesek a vásárlóikat tájékoztatni, hogy visszakaphatják a pénzt, ha visszaváltják a csomagolást.
A legalább 400 négyzetméternyi felületen tevékenykedő nagykereskedőkre pluszfeladat is hárul, mert visszaváltási pontokat kell kialakítaniuk, ahol bárki visszaválthatja az üvegeket, függetlenül attól, hogy a terméket ott vásárolta-e vagy sem. Azt is szabályoznák, hogy ezek az üzletek kötelesek visszaváltható csomagolású termékeket is áruba bocsátani – így próbálják megakadályozni, hogy kizárólag műanyag csomagolású termékeket forgalmazzanak. Ez az előírás nem vonatkozik a kisboltokra, amelyeknek csak a tőlük megvásárolt, tehát kasszabonnal igazolható csomagolóanyagot kell visszaváltaniuk.
Tisztázatlan kérdések
Bár a törvénytervezet nem fogalmaz világosan, a lapunk által megszólaltatott gazdasági szakemberek – Édler András, a kereskedelmi kamara elnöke és Máthé László, a Tega köztisztasági vállalat igazgatója – értelmezése szerint a közvetlenül újrahasznosítható és visszaváltható csomagolóanyag alatt az üvegpalackot és befőttes üveget érti a törvénykező, a pillepalack ugyanis csak közvetve újrahasznosítható, ezért nem visszaváltható. Édler úgy véli, a kisboltok dolgát nehezíti a rendelkezés, hiszen az üvegeket tárolniuk és nyilvántartaniuk kell. Máthé László szerint nincs tisztázva, hogy a begyűjtött üveget ki veszi át a boltoktól, a termékek beszállítói vagy valamely felelősséget átvállaló szervezet (OTR).
Édler András attól is tart, hogy a rendelkezés megváltoztathatja a fogyasztói szokásokat, eltolódhat a fogyasztás az üvegcsomagolású termékekről a műanyag csomagolásúak irányába. Ez viszont környezeti szempontból nem jó, hiszen a műanyag a legnagyobb szennyező, hívja fel a figyelmet a kamara elnöke, aki problémásnak tartja, hogy egységes lesz a betéti díj, vagyis a száz lejes pezsgőre és a pár lejes sörre is 2 lejt kell befizetni. Emiatt előfordulhat, hogy a drága termékek palackjai továbbra is a szemétbe kerülnek, de az olcsóbbak esetében akár működhet is a rendszer.
Kisboltok nagy gondja
A kisboltokra túl nagy terhet ró az előírás, és ronthatja egyes termékek piacát a 2 lejes betéti díj, mutatott rá lapunk érdeklődésére Balogh Erika, az egyik sepsiszentgyörgyi lakónegyedi élelmiszerüzlet tulajdonosa, aki szerint a törvénynek több buktatója is lehet a gyakorlatban. Egyrészt egyes ügyfelek ismét a pillepalackos söröket kezdik vásárolni, ha az üveges termékekért 2 lejjel többet kell kifizetniük. Másrészt a vásárlók többsége nem őrzi meg a nyugtát, eleve át sem veszik a kasszánál, vagy az üzletből való távozáskor eldobják azt.
Aztán az adott ingatlan kapacitásától is függ, hogy a bolt mekkora mennyiségű visszaváltható csomagolóanyagot tud tárolni, és azt mennyire gyorsan veszik át tőle. Megszámlálhatatlan változatban csomagolják a termékeket, ezeket a boltoknak mind külön kellene válogatniuk, hogy a gyártó vagy forgalmazó képviselőjének átadhassák. A sepsiszentgyörgyi vállalkozó szerint életképesebb megoldás lenne visszavezetni a hajdanán működő üvegvisszaváltó központokat. Csakhogy – amint azt Máthé Lászlótól megtudtuk – jelenleg a Tega által begyűjtött üveghulladék tonnájáért mindössze 1 lejt fizet egy újrahasznosítással foglalkozó gyár. Igaz, ha bizonyítani tudják, hogy újrahasznosításra került, akkor a felelősséget átvállaló szervezetek (OTR) további 600 lejt fizetnek tonnánként.
Más országban még az aludobozokat is visszaveszik automatákban,meg az üvegeket is …minden a szervezéstöl függ.A kűlfőldi üvegekkel mi lesz?főleg a’borkányokkal’ …peccsdzsemm maszlinás borkányban -ugye ismerős?
A baj ott kezdődik, hogy megint összekeverték a dolgokat. Nem lehetőséget nyújtanak, hanem köteleznek. Azaz kényszerítik az üzleteket és vásárlókat, hogy olyan tevékenységet folytassanak, ami számukra lehet jó, lehet nem, nem biztos, viszont muszáj. A hiba ott van, hogy a törvény ne kötelezzen, hanem olyan helyzetet teremtsen, hogy ÉRDEKE legyen (és ne azért, mert hanem büntetik) az üzleteknek, vásárlóknak, hogy visszanyerjék az üvegeket, beleértve műanyagot, fémdobozt, mindent. Abban a pillanatban, mikor egy üzletnek, magánszemélynek ez megéri, anyagi haszna származik belőle, nem kell kötelezni, magától fogja csinálni. Ennyit kellene végre felfogni a törvényalkotóknak!
Miert kene az uzletek visszavegyek az uvegeket? Regen is voltak uveg atvevo kozpontok , bevitted a megmosottakat es kifizettek. Nem gyult halomra a haztartasokban es nem kerult a szemetbe sem.