Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész,...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
2022 májusa – ez az utolsó határidő, amire át kell adni a Székely Nemzeti Múzeum (SZNM) felújított épületegyüttesét – mondta el tegnapi sajtóértekezletén Vargha Mihály. A múzeumigazgató arról biztosított: addig sem áll le az élet, „alternatív akciókkal tartják a kapcsolatot a látogatókkal”.
A Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttesének teljes felújításáról és rehabilitációjáról szóló szerződést 2017 májusában írták alá. A szerződés kifutása 60 hónap, értéke csaknem 22 millió lej, amelyből több mint 14 millió lej vissza nem térítendő támogatás.
– A különbség onnan adódik, hogy a vissza nem térítendő támogatás kimondottan csak a 105 éves, A-kategóriás műemlék épületre vonatkozik, a többit a megyei tanács saját költségvetéséből fedezi – magyarázta Vargha Mihály.
Az elképzelés szerint, a Kárpát-medence egyik bázisintézménye, a felújítás után egy modern, gazdaságos, célszerű, 21. századi szolgáltatásokat nyújtó intézmény lesz.
– Most kissé talán öreges a múzeum. Azt szeretnénk, hogy a fiatalokat is bevonzzuk ide, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor néhány évtized múlva nem lesz látogató – fejtette ki az igazgató.
A nagyobb változtatások közé tartozik, hogy az egykori múzeumőri lakásból kiköltöztetik az adminisztratív blokkot, helyét múzeumpedagógiai központ veszi át. Az adminisztráció az egykori szalámigyár, most romudvar néven ismert helyre költözik, és itt kap helyet a tágas könyv- és ajándéküzlet. Ez lesz a bejárási útvonalak vége, itt lehet – mint minden „rendes” múzeumban – kimenni az intézményből, de az üzlet maga nyitott lesz az utca felől is – magyarázta Vargha Mihály.
Az udvar végén lévő romkertet látványraktárral veszik körbe, amely ma már a modern muzeológia alapja. Ide állítják ki az olyan tárgyakat, amelyek „átmenetet képeznek a klasszikus kiállítások és a raktár között.”
Rendbe teszik a dendrológia park jellegű kertet, kivilágított tanösvényeket alakítanak ki, amfiteátrumot építenek a kertbe, megnyitják az intézményt a Vasile Goldiş utca irányába, így a pedagógiai központ is könnyebben megközelíthetővé válik. Többnyelvű rádiós idegenvezető rendszert telepítenek, látogatható lesz a torony, amelyben berendeznek egy külön termet is a múzeumalapítók emlékére, akik – nem közismert tény: Csutak Vilmos, László Ferenc, Vasady Nagy Gyula – ingyen és bérmentve látták el feladatukat.
A teljes bezárásra csak jövő év elején kerül sor. A tervek szerint „a polgármesteri hivatal biztosít egy központi, reprezentatív épületet”, ahol kisebb, néhány hetes kiállításokat rendeznek be. Hogy ez helyileg hol lenne, azt nem közölte az igazgató, aki abban bízik, hogy az „új” Székely Nemzeti Múzeum 2022 májusában megnyitja kapuit.
Tavaly mintegy 60 ezer ember látogatta a múzeum-együttest, ennek mintegy fele a főépület vendége volt. Azt szeretnék elérni, hogy a megnyitás után évente 3–4 ezer emberrel nőjön a látogatók száma.