Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Megszülettek az első olyan felmentő, illetve jogerős ítéleteket eltörlő bírósági döntések, amelyeket a hivatali visszaélés bűncselekményét pontosító tavalyi alkotmánybírósági döntés alapján hoztak meg a bíróságok.
Kedden a kolozsvári ítélőtábla felmentett négy olyan személyt, akik az Electrica Nord Transilvania állami áramszolgáltató vállalatnál dolgoztak, és hivatali visszaélés vádja miatt állította bíróság elé őket a korrupcióellenes ügyészség 2009-ben. A Mediafax hírügynökség felidézi, hogy első fokon a kolozsvári törvényszék börtönbüntetésre ítélte, s most másodfokon az ítélőtábla felmentette őket. Lucian Marian, az ítélőtábla szóvivője megerősítette, hogy a verdiktet a román alkotmánybíróság tavalyi pontosító döntésével összhangban hozták meg. Ez utóbbi úgy rendelkezik, hogy a hivatali visszaélés csak akkor büntethető, ha a vádlott egy törvényt vagy sürgősségi kormányrendeletet, vagyis elsődleges jogszabályt sértett meg. A hivatali visszaélés viszont már nem minősül bűncselekménynek, ha a vádlott egy másodlagos jogszabályt (például kormányhatározatot, miniszteri vagy önkormányzati rendeletet) sértett meg.
A hazai média hétfőn arról számolt be, hogy a gyulafehérvári ítélőtábla eltörölte azt a már jogerős ítéletet is, amelyben a Hunyad megyei önkormányzat volt jegyzőjét hivatali visszaélés miatt három év szabadságvesztéssel sújtották, mert egy önkormányzati hatáskörbe tartozó intézménynél kiírt versenyvizsga eljárásában megsértett egy kormányhatározatot. Az alkotmánybíróság tavaly júniusi döntése értelmében a törvényhez, valamint a sürgősségi kormányrendelethez képest alacsonyabb rangúnak számító kormányhatározat esetén nem áll fenn a hivatali visszaélés bűnténye. A mostani bírósági ítéletek annak a politikai vitának a kellős közepén születtek meg, amely a bukaresti kormánynak a büntető törvénykönyv és a büntető perrendtartás bizonyos cikkelyeit enyhítő, időközben hatálytalanított sürgősségi kormányrendeletéről zajlik.
Liviu Dragnea, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kedden úgy nyilatkozott: a mostani bírósági ítéletek is mutatják, hogy a kormánynak igaza volt, amikor kezdeményezte a Btk. és a perrendtartás módosítását, hiszen ennek fő indítéka a bírósági joggyakorlat egységesítése volt. Ugyanakkor a kormánnyal szemben kritikus elemzők szerint a felmentő bírósági döntések éppen azt igazolják, hogy a bíróságoknak nem volt szükségük a kormány beavatkozására, hiszen maguk is megértették az alkotmánybíróság tavalyi pontosító döntését, és azzal összhangban alkalmazták a Btk.-nak a hivatali visszaélést szabályozó cikkelyét.