Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sárkányként harcoltunk az idővel

Sárkányként harcoltunk az idővel Kovászna megye

Míg a városvezetés és a Szent György Napokat szervező Városimázs Iroda azzal „riogatott”, hogy szűkös az idei rendezvény büdzséje, és emiatt kevesebb lesz a program, mi eljátszottunk a gondolattal, hogy ha nem újságíróként veszünk részt a forgatagban, hogyan tudnánk unatkozni. Megpróbáltuk kihuzigálni azokat a programpontokat, amelyek úgymond nem érdekelnek, és csak arra elmenni, ami jónak ígérkezett. Be kell vallanunk, frusztráltak lettünk, mert idén is a bőség zavarával küszködtünk. Utcai légtornászok, utcazenészek, a kultúrkertbeli fellépők, oda még a hely hangulata is vonzott, kiállítások, író-olvasó találkozók, ráadásul a főszínpadon is történtek érdekes dolgok éjszakába nyúlóan. Mindig az az érzésünk volt, hogy éppen most maradunk le valamiről… De kinek jutna eszébe minderre panaszkodni, mikor a hétköznapokban erre vágyunk? És mindehhez napsütést is adott a Fennvaló bőséggel. Alábbi összeállításunkban a Szent György Napok színes hétvégéjének a hangulatát próbáljuk meg visszaadni a teljesség igénye nélkül.

Vásárnyitó rezesbandával
A Szent György Napok vásári megnyitóján a hagyományoknak megfelelően ezúttal is a Maksai József karnagy vezényletével játszó rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar köszöntötte az Erzsébet park felső sétányán lévő zenepavilonnál szép számban összegyűlt közönséget.
„Most már jogilag is teljesen szabályosan, törvényesen ünnepelhet, szórakozhat mindenki” – ezekkel a tréfás szavakkal üdvözölte a testvértelepülések küldötteit, meghívottakat és jelenlévőket Czimbalmos Csaba városgondnok, és nyitotta meg immár hivatalosan a Szent György Napok hétvégéjét.

A vásárt Czimbalmos Csaba városgondnok nyitotta meg Fotó_ Kristó Gotthárd Hunor

 

 

 

 

 

Tisztelgés Weöres Sándor előtt
Pénteken délben A megmozdult szótár címmel nyitották meg Sepsiszentgyörgyön a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) által, a Weöres Sándor születésének 100. évfordulója tiszteletére szervezett kiállítást, melynek a Székely Nemzeti Múzeum adott otthont. A PIM és a Moholy–Nagy Művészeti Egyetem közreműködéséből született tárlat szerencsésen ötvözi a hagyományos elemeket a tájékoztatás modern eszközeivel. Ily módon pedig mindenki számára megfelelő és ugyanakkor könnyen áttekinthető módon nyújt betekintést a költő életébe és életművébe.

 

 

 

 

 

 

Méltatlanul elfeledve
Tompa Mihály születésének 200. és halálának 150. évfordulója alkalmából délután a méltatlanul háttérbe szorított lelkész-költő munkásságát és sorsának alakulását bemutató vándorkiállítás nyílt a Lábas Ház alagsorában. Az egybegyűlteket Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, valamint a tárlatot hozzánk eljuttató Bácskai János, Ferencváros polgármestere köszöntötte. Tóth Mária, a kiállítás ötletgazdája és megvalósítója kiemelte az alkotó Petőfihez és Aranyhoz fűződő barátságát, akikkel egyenrangú költőként tartották számon abban a korban.

Tóth Mária meleg szavakkal idézte fel Tompa Miklós munkásságát és életét

 

 

 

 

 

 

 

Népzene és költészetegybefonódása
A költészetnek népzenére támaszkodó feldolgozásai által még varázslatosabbá tett világába nyújtott bepillantást a Székely Nemzeti Múzeum kertjében péntek este fellépő magyarországi Sebő Együttes, a szépszámú közönség nagy örömére. Sebő Ferenc néprajzkutató, a régi hangszereken játszó zenekar Kossuth- és a Nemzet Művésze díjjal kitűntetett vezetője, énekese és dalszerzője, szokásához híven, elhangzásuk előtt bemutatta az eljátszásra kerülő műveket.

A Sebő Együttes színvonalas műsorral örvendeztette meg a Kultúrkertben összeverődött közönséget  Fotó: Henning János

 

 

 

 

 

 

Esetlegesség vagy törvényszerűség?
Az időszaknak megfelelő csillagos égboltot ábrázolja Péter Alpár képzőművésznek az unitárius templom kertjében létrehozott alkotása. A kifeszített vászon lyukait játékosan birtokukba vevő napsugarak ugyanis a talajon kirajzolják az éjszaka ragyogó égi lámpásainak pontos állását. Az esetlegesség és törvényszerűség lehetőségei között ide-oda cikázó gondolataink egész sorát elindító mű mondanivalóját és hatását pedig paszulyszemek földre szórásával tette nyomatékosabbá, illetve teljesebbé a művész.

Péter Alpár paszulyszemek szórásával nyomatékosította a mondanivalóját

 

 

 

 

 

 

Képzeletbeli interjú
A rá vonatkozó és Zoltán Gábor író által szorgalmasan lejegyzett hang- és írott anyag felhasználásával tette árnyaltabbá a Weöres Sándorról alkotott képet Dimény H. Árpád költő szombat délután, a Székely Nemzeti Múzeumban. Mindezek alapján ugyanis jómaga is egy interjút állított össze irodalmunk jeles személyiségéről, melyet Szonda Szabolcs könyvtárigazgatóval kérdezz-felelek formában adtak elő. Ennek során pedig többek között az is kiderült, hogy Weöres erős és érdekes, valamint izgalmas és forró versek megírására törekedett. Olyanokéra, melyeket csak szeretni, vagy gyűlölni lehet.

Dimény H. Árpád költő és segítőtársa, Szonda Szabolcs könyvtárigazgató az interjúalany, illetve készítője szerepében

 

 

 

 

 

 

Breakdance humorral fűszerezve
Idén nyolcadik alkalommal került sor a S.U.F. utcazenei fesztiválra, amely pár éve a városnapok égisze alatt kerül megszervezésre. Nagy Krisztina főszervező elmondta, évek óta azon iparkodnak, hogy a zenészek mellett mutatványosok, akrobaták, táncosok is fellépjenek. „Iszonyú nehéz becserkészni őket, ám végre idén több csapatot is sikerült elcsalni. Budapestről érkezett a Soldiers Crew, akik breakance-bemutatókat tartottak, zseniálisak, Európában, Dél-Amerikában több helyen is felléptek, sok tapasztalat áll a hátuk mögött. A táncot igazi humorral fűszerezik” – mondta a szervező.

A Soldiers Crew kicsiket-nagyokat egyaránt lenyűgözött a néhol erőpróbákba átcsapó táncával

 

 

 

 

 

 

Hagyományőrzés páratlan ritmusokra
A közismert, négy albumot maguk mögött tudó Transylmania főképpen külföldön koncertezik. Legutóbb 3 éve léptek fel, és értek el nagy sikereket Sepsiszentgyörgyön, és ez idén sem volt másképpen. A zenészek nem titkolt szándéka az örömzenélésnek a repertoárjukba való belopása, amint az a koncerten is kiderült, így saját dalaik ezáltal is folyamatosan újulnak, változnak. Egy-egy lemezre rögzített daluk apropóján akár tizenöt éves munkáról is beszélhetünk – hiszen ennyi idős a zenekar –, azóta látványosan fejlődtek, új ötletekkel bővítették a nótákat, ez a frissesség sikerük titka.

 

Több mint 225 vásáros
Már évek óta kiszorult a Szent György Napok vásárából a bóvli – állítják a szervezők, ez a koncepció pedig visszaköszönt a kézművesvásár szemügyre vételekor. Idén több mint 225 kézműves ajánlotta portékáját a standoknál, és mint az utólag kiderült, a vásárosok gondos válogatáson estek át.
– Kínai portékákkal is jelentkeznek, ám azokat nem fogadtuk, hiszen a vásárban nincs hely ilyenek számára. A jelenlévők zöme székelyföldi, de Magyarországról, Románia többi részéből is érkeztek szép számban – részletezte Knop Ildikó szervező.

Mentési akció riadalommal
A Kovászna Megyei Hegyimentő-szolgálat szombat délelőtti gyakorlata látványosra sikeredett, hatásos volt, hiszen több járókelő a máskor baleseteknél kihúzott piros-fehér szalag láttán rögtön kérdezősködni kezdett, hogy mi történt, ki sérült meg. „Csak egy gyakorlat” – hangzott el többször, ám ez sem volt teljes mértékben igaz, hiszen a „csak” szó jelentése az életmentők precíz munkájának láttán itt átértékelődött. Elgondolkodtató, hogy milyen emberfeletti erőkkel kell életet menteni, mennyi gyakorlatot igényel, hogy jól végződjön egy-egy felelőtlen, megfelelő tudással és felszereléssel nem rendelkező kiránduló „kalandvágya”.

Kézműves sörök és pálinkák kavalkádja
Sör- és pálinkabemutató házigazdája volt a sepsiszentgyörgyi Szimpla kávézó: az idelátogatók személyesen is találkozhattak a pálinka- és sörfőzés mestereivel. „Csak azoknak a termékeit szeretem használni, árulni, akiket személyesen is ismerek, és akikről tudom, hogy az erkölcsei beillenek a Szimpla koncepciójába. Azért hívtam meg önerőből sör- és pálinkafőző mestereket a városnapokra, hogy ők is megtudják, hol és főképpen kiknek adjuk el a termékeiket” – fogalmazott érdeklődésünkre Józsi Győző, a Szimpla működtetője.

Manó és barátai a színpadon
Szombaton, az ifjúsági udvarban első alkalommal lépett színpadra új csapatával Ráduly Botond Manó.
„Nehéz próbákon csiszoltuk össze a repertoárt, hiszen a billentyűt előre rögzített hangsávok helyettesítik. Erre azért volt szükség, mert egyetlen billentyűs nem tudta volna lejátszani a zenerészeket. Ez a technika manapság divatos, számos közismert zenekar alkalmazza. Három saját nótát játszottunk el a koncerten, a The Sound of Freedom című esetében videoklip-bemutatóra is sor került” – avatott be Manó, az énekes-zenekarvezető.

 

 

 

 

 

Slam Poetry bajnokság
Szakavatott zsűri, bevállalós slammerek, lelkes, csettintgető közönség, egyetlen igaz győztes, a programzsúfolódás miatt összecsapott díjátadás: így lehetne röviden leírni a szombat délutáni, az Ifjúsági sátorban „Irodalom, verseny” címszavak alatt meghirdetett eseményt. A zsűri amúgy három dolgot „vett hangsúlyosan” figyelembe: a kreativitást, a megjelenést–felolvasást, illetve a szöveg koherenciáját. De a közönség jelzéseit sem hagyták figyelmen kívül, a jelenlévők – hogy ne szakítsák félbe az éppen felolvasó versenyzőt – csettintgetéssel jelezték tetszésüket.

A nyertes a 19 éves Csóka-Antal Erika Zita lett

 

 

 

 

 

Kétszázötven kicsi táncolt
A Szent György Napok keretében szombaton a néptáncé volt a főszerep a közösségi színpadon, amely új helyszínen, családias környezetben fogadta a fellépőket és a közönséget. Délelőtt a Székely Mikó Kollégium és a Váradi József Általános Iskola 1–4. osztályos kisdiákjai léptek fel, akik felcsíki és moldvai táncokat mutattak be a nagyrészt szülőkből, nagyszülőkből álló közönségnek. A nap folyamán továbbra is néptáncegyüttesek léptek fel, ezek közül is kiemelkedő a Székely Mikó Kollégium néptáncegyüttese, amely idén ünnepli fennállásának ötvenedik évfordulóját. Az évfordulós előadásra májusban kerül sor, most azonban ízelítőt kaphatott a közönség a készülő műsorból.
A sepsiszentgyörgyi Tanulók Palotája és a Batyus Egyesület nép­tánc­előadására is a közösségi színpadon került sor szombaton délután.
– Az idei városnapi műsoron 250 gyermek – óvodástól egészen 12 évesig – lépett színpadra, ahol különféle népi gyermekjátékokat, számtalan tájegység táncait mutatták be, illetve a táncok között népdalénekes fiatalok is bemutatkoztak – részletezte Gáspár Attila táncoktató, a Batyus Egyesület elnöke.

A Székely Mikó Kollégium Néptáncegyüttesének lányai mezőségi viseletben.Oktatók a Tőkés házaspár.

 

 

 

 

 

Győzött az igazság
Az eddigi évekhez képest, megújult formában és helyszínen várta a gyerekeket az idei Szent György Napok gyerekvárosa. Tematikája Mátyás király korára épült, így természetesen az igazság győzött. A gyerekvárost, melynek a központi park és a Szent József-templom körüli tér adott otthont, több száz gyerek kereste fel, mindannyian annak reményében, hogy a király lovaggá üti őket, és részt vehetnek a bálon is. „Mivel Mátyás-év van, a foglalkozások is ezen téma körül zajlottak, de megjelenítve a Sárkányt és Szent György lovagot is” – mondta Péter Orsolya szervező, a Cimborák Bábszínház munkatársa.

Gyerekrajzokat díjaztak
A Vadon Egyesület idén immár ötödik alkalommal rendezte meg a Vadon című megyei rajzpályázatát óvodások és kisiskolások számára. A díjkiosztón zsúfolásig telt a Székelyföldi Vadászati Kiállításnak otthont adó Bene-ház, ami nem is csoda, tekintettel a pályázók népes seregére, és azok szülői-családi kíséretére. A díjak és különdíjak korcsoportonként kerültek kiosztásra, az Élet az erdőben! és Mesebeli vadász témákban. A legsikeresebb rajzok kiállításra kerültek, a helyszínen megtekinthetőek.

A Vadon rajzpályázat díjazottjai

 

 

 

 

 

 

Hagyományőrzés a kultúrkertben
A világzene és a különböző könnyűzenei előadások mellett, a népi hagyományőrzés is helyet kapott az idei Szent György Napok kultúrszínpadán. A magyarpalatkai zenészek, akik nemcsak zenésztársak, hanem rokonok, barátok is, román, magyar és cigány népzenével mutatták be a zenei hagyományokat ezúttal Codoba Florin, valamint Both József és Both Zsuzsa vezetésével.

Akik az időkapun átlépnek…
Aki a hétvégén átlépte az Erzsébet park kis köröndjének határvonalát, egy Mátyás király korabeli haditáborban találta magát. A Mátyás életterei című vándorkiállítást Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója és Szabó Lilla, a Kolozsvári Magyar Napok programigazgatója nyitották meg a Mátyás-emlékév keretében, születésének 575. évfordulója alkalmából most elsősorban a művészetpártoló, építkező és hadakozó királyra emlékezve. Róla szóltak a pannókon olvasható kétnyelvű szövegek és az ő udvartartásába képzelhették magukat azok, akik beléptek a lovagi vagy kereskedelmi sátorba, netán részt vettek a korabeli ügyességi játékokban.

Kulturális értékeket fotóztak
Szlovéniai és háromszéki fotósok közös kiállítását tekinthették meg az érdeklődők a Székely Nemzeti Múzeum udvarában. A tárlat a Kovászna Megyei Művelődési Központ és a lendvai Magyar Nemzeti Művelődési Intézet együttműködésében jött létre, azzal a szándékkal, hogy a fotóművészet eszközeivel közelebb hozza, bemutassa egymásnak a két régiót, mégpedig a muravidéki, illetve a háromszéki értéktár elemeinek kölcsönös, művészi igényű vizuális bemutatásával.

 

Zöldi Lara, egy igazi sztár
Szombat délután a helyi együttesek, énekesek, előadók helyszíne volt a Közösségi tér, itt léptek fel a Művészeti Népiskola zenekarai, valamint Luppinger Attila és Zöldi Lara is. A program jelentősen megcsúszott, de ez talán jót is tett az előadóknak, akik telt udvar előtt zenéltek. Zöldi Lara alig 13 éves, mégis Sepsiszentgyörgy egyik legtehetségesebb előadója, neve ismert, hiszen az RTL Klub Kicsi Óriások műsorában a nyertes csapat énekese volt. A koncerten telt udvar fogadta az énekesnőt, kortársai együtt énekelték vele az ismert slágereket, de az idősebb korosztály is nagyon jól érezte magát.

Alig 13 éves, de már Sepsiszentgyörgy egyik legtehetségesebb előadója

 

 

 

 

 

 

 

A gazdasági innovációt szorgalmazták
„Az elmúlt évtizedekben Sepsiszentgyörgy a kultúra és sport területén hatalommá vált Romániában, a következő évtizedek célkitűzése, hogy hatalommá váljon a gazdaság és az oktatás területén is”, vázolta fel a jövőképet a szépmezői ipari parkban szervezett nyílt nap alkalmával Antal Árpád polgármester. Ennek a célkitűzésnek a jegyében zajlottak a Szent György Napok gazdasági eseményei. Pénteken az ipari parkban szervezett vállalkozói konferencián a Háromszéki Ifjúsági Tanács díjazta azt az 5 fiatalt, aki elvégezte a kéthetes vállalkozói iskolát. A városnapok keretében került sorra az InnoHub közösségi tér által szervezett Accelerator gálára, amikor tucatnyi startupper, két hónapos intenzív felkészítő után bemutatta üzleti ötletét. Az Észműves sátorban pedig hétvégén pályázati és vállalkozásfejlesztési előadások zajlottak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás