Gyerekrajzok a sepsiszentgyörgyi színház homlokzatán
Gyerekrajzok díszítik a december 20-án, pénteken este a sepsiszentgyörgyi Tamási Áro...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A háromszékiek számára Orbán Imola neve egybeforrt a Bóbita Egyesületével, mindenki csak „bóbitás Imolaként” ismeri, holott a kezdeti gyerekfoglalkozások idővel kinőtték magukat. Az élmények és játékos módszerek maradtak, viszont olyan háttértartalom került mögéjük, amely sajátos módon gondoskodik személyiségfejlesztésről, hatékony nevelési módszerekről és még sorolhatnánk. Ismerjék meg az élménypedagógia háromszéki úttörőjét, Orbán Imolát, aki folyamatosan varázskapukat nyitogat.
Orbán Imola pedagógusként viszonylag korán felismerte, hogy a formális oktatási rendszert napjainkban már nem hozza az elvárt eredményeket, viszont alternatív módszerekkel, így az élmény- és értékpedagógiával emberközelivé és egyénközpontúvá lehet tenni a tanulást, kimagasló fejlődést érve el. A Bóbita Egyesület mellett megalkotta az Értékpont Pedagógiai Műhelyt, kidolgozta sajátos módszerét, amellyel támaszt és segítséget nyújt diákoknak, pedagógusoknak egyaránt, gyerektáborokat, pedagógustréningeket szervez, tehetséggondozó képzéseket tart. A Bóbita Egyesület koordinálja az RGT Románia tehetséges gyermekeket támogató ösztöndíjprogramját, de a cégcsoport alkalmazottai gyerekeinek táboroztatását is. A lelkes és végsőkig elhivatott önismeret- és személyiségfejlesztő tréner a tőle megszokott nyíltsággal és optimizmussal mesél hivatásáról.
– 2006-tól foglalkozom gyerekfejlesztő programokkal, 2010-től létezik a Bóbita Egyesület. Akkoriban a gyerekprogramokon keresztül kezdtük figyelgetni, milyen hiányosságaik vannak a gyerekeknek, és hogyan lehetne azokat pótolni az iskolában úgy, hogy biztonságos fejlődési teret biztosítsunk nekik, természetesen a család mellett. Akkoriban az élménypedagógiai tréningeket végeztem Magyarországon, és igyekeztem meghonosítani ezt a fogalmat Kézdivásárhelyen. Az élmény szó megfogta az érdeklődők többségét, a pedagógia viszont taszította, a kettőt nem tudták összekötni. Bár azóta letisztult a fogalom, de manapság is van, akik nem értik, hogyan lehet játékkal, játékosítással tanítani, mert nem hiszik, hogy a játék felszabadít, oldja a gátakat tanítási szituációkban – avat be a kezdetekbe az élménypedagógus.
2014-ig azzal szembesült, hogy a pedagógusok zöme egyfajta élményhajszaként vállalta a képzést, időbe telt, amíg eljutottak az élménypedagógia tudatos alkalmazásáig, kiváló eredményekkel.
– A pedagógus-alapképzés hiányos, nem gyakorlatközpontú, a négy részre lebontott kurzusaimban ezen próbálok változtatni, kimozdítani a pedagógusokat komfortzónájukból, feloldani saját belső feszültségüket. Kiemelném a személyiségfejlesztés részét, amelynek két oldala van, személyiségfejlesztés a pedagógusnak, mert ez hiányos a képzések területén, és főként itt van baj, mert addig nem tudom használni a módszert, amíg én magammal nem dolgozom, nem tudom, milyen értékek, belső mozgatórúgók rejlenek bennem. Egyáltalán nem kioktató jellegű, sokkal inkább fedezd fel önmagad! hatása van. A következő szakasz arról szól, ezt hogyan tudod használni a gyerekek személyiségfejlesztésében, nem erős beavatkozással, hanem megtartó, támogató magatartással – részletezi.
Úgy véli, a legfontosabb a személyiségfejlesztő tréningekben, hogy nem pedagógusközpontúak, hanem a maga teljességében „kezelik” az embert, és az önismereti folyamat által fokozzák az önbizalmat, amelynek birtokában az egyén bátran kezd új dolgokba, lendületes és rugalmas módon megragadja a lehetőségeket, és sikerrel véghezviszi azokat.
– A játék ereje roppant gyenge Háromszéke. Van, aki meglapogatja a hátam, és azt mondja szelíden, „valakinek ezt is kell csinálni”. Azok, akik látnak engem egy rendezvényen játszani, azt hiszik, animátor, játékmester vagyok, holott nem, az animáció, a jókedvteremtés a pillanat élménye. Mi azért gyötrődünk, hogy a játékot tudatosan használjuk, mert a pedagógusszerep mára megváltozott, a pedagógus moderátor lesz, és olyan tanulási szituációkat facilitál, amelyek ezerszer megkönnyítik az ő dolgát is, mert a merev formalitás beszűkíti a tantárgykeretet, a tanulási lehetőségeket. Az élménypedagógia szimbólumokhoz, metaforákhoz és végtelenül színes eszköztárhoz nyúl a játékosított oktatói módszer érdekében – vallja és hirdeti Orbán Imola.
A szakember rengeteg meghívást kap, rendre tart képzéseket Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Székelyudvarhely és Gyergyó környékén, viszont keserű szájízzel tapasztalja, hogy itthon nem övezi ekkora érdeklődés a saját maga által továbbfejlesztett módszereket.
– A háromszéki pedagógustársadalom javarésze úgy tartja, ők elvégezték az alapozást, és ez elég. Viszont el kell fogadni, hogy változásban vagyunk, ami önmagában nem rossz, de a produktivitás érdekében folyamatosan kell vizsgáljuk és fejlesszük önmagunkat, mivel az önismereti út, a belső munka bármire a leghatékonyabb. Az önfejlesztés, önfeltárás és módszerátadás lehetővé teszi, hogy a pedagógus úgy használja mindezt, ahogy az illik a saját személyiségjegyeihez, tantárgyához – jegyzi meg, hozzátéve, hogy a képzéseket pár órás műhelymunka erejéig is lehet igényelni.
Gyerekcsoportoknak mentorprogramot alakított ki, ahol szimbólumok és ősi értékek segítségével csodálatos varázsutat tesznek meg közösen, csodaforrásból merítenek az önmagukkal való találkozás érdekében. Az önfeltárás egyik hatékony módja a beszélgetésekben, közös alkotásban, például intuitív festésben rejlik, de általában a közösségi igényekhez alkalmazkodik. Tapasztalata szerint a pedagógusok is hatalmas változáson mennek keresztül, és mindez a tanítási módszereikben is megmutatkozik.
– Úgy látom, nagyon alulértékeli magát a pedagógustársadalom, „mi vagyunk azok, akikkel mindent lehet”, „folyamatosan hülyét csinálnak belőlünk”, „rossz az iskolai rendszer”, és ehhez hozzájön még a bizonytalanság, nincs bizalom, nincs biztonság. Az elkötelezettségük megvan, de nem érzik, hogy tisztelik őket – ezen kéne változtatni. Tudom, hogy le vannak terhelve, kiégtek, de ha felfedezi önmagát, újraépítkezhet, jöjjön el, nézze meg, hol akadt el, és találjon egy másik ösvényt, amelyen elindulhat. Tisztában vagyok vele, hogy nehezen találkozunk önmagunkkal, de ez egy járható út – állítja.
A Bóbita Egyesület Facebook-oldalán találnak tájékoztatókat a nyári táborokról, az Értékpont Pedagógiai Műhely-oldalán pedig a különböző műhelyekről, képzésekről. <<
Gratulálok, Imola, és őszintén sajnálom, h nem 10_12 évvel kezdte ezt a nagyszerű programot.