Kovásznán megkezdődött a turistaidény, ez alkalommal Turisztikai Szezonnyitó ünnepséget tartottak. Mi annak jártunk utána, hogy milyen szálláslehetőségek vannak a fürdővárosban, mi után érdeklődnek a turisták, mi az önkormányzat szerepe a turizmusban, illetve milyen hasznot húz a város az idegenforgalomból.
A kovásznai önkormányzat és a Városi Művelődési Ház szervezésében szombaton a kulturális intézmény belső udvarán tartották meg a Turisztikai Szezonnyitó ünnepséget. Az előző évekhez hasonlóan, a szervezők igyekeztek minél színvonalasabb és tartalmasabb programot összeállítani az érdeklődők számára. A rendezvényen hagyományos termékvásár és kézműves bemutató volt, színpadra léptek a Hangfoglalás zenekar, a Kovásznai Ifjúsági Fúvószenekar, a Junii Covăsneni Néptáncegyüttes, a Funny Girls, a Domino, valamint az Opra Mónika Trio.
Emellett meg lehetett tekinteni a művelődési házban levő tárlatokat, de a helyi turisztikai látványosságokkal, jellegzetességekkel is megismerkedhettek az érdeklődők.
A szervezők külön köszönetüket fejezik ki a Bertis üzletnek a rendezvényre adományozott hagyományos kóstolókért.
510 ezer Kovásznán töltött vendégéjszaka
Kérdésünkre Gyerő József polgármester elmondta: átlagban évente 50 ezer turista érkezését jegyzik a kovásznai szálláshelyeken, akik kb. 510 ezer vendégéjszakát töltenek a fürdővárosban.
A Munkaügyi Minisztérium által biztosított jegyekkel érkező turisták 16 napos kezelési periódusra érkeznek a városba. Lassan hangsúlyt nyert a hétvégi turizmus jelensége is. A pár napos kikapcsolódásra érkező vendégek a magas árbesorolású hotelekbe keresnek szállást. Kovásznán a turistaszezon időtartama változó, ugyanis míg az üdülési jeggyel érkezőket fogadó hotelek ideális esetben tavasztól késő őszig működnek, addig a magasabb minősítésű szállodák, valamint a dr. Benedek Géza Szívkórház állandóan nyitva állnak a turisták és betegek előtt.
A polgármester megjegyezte: sajnos, idén a vártnál később érkezett az üdülési jeggyel rendelkező vendégek első csoportja. Ennek az oka, hogy elhúzódott az állami szinten történő jegyelosztási procedúra. Ennek a jelenségnek a negatív következménye, hogy ilyen esetben a turisták száma meghaladja a vendéglátó és kezelési egységek optimális kapacitását, ami esetleges zsúfoltsághoz, illetve a vendégek részéről panaszokhoz vezet.
A mi dolgunk az infrastruktúra megteremtése
A polgármester elmondta, hogy az önkormányzat költségvetése közvetlen módon a vendégek által befizetett, egylejes turisztikai illetékkel, valamint a szálláshelyek ingatlanadóiból befolyt összegekkel gazdagodik. Ezt az összeget az önkormányzat a város infrastruktúrájának fejlesztésére, zöldövezet gondozására, kerti bútorzat felszerelésére, szabadidős programok szervezésére, a fürdővárost népszerűsítő anyagok megrendelésére fordítja.
A turizmus közvetett módon is hozzáad a város gazdaságához, hiszen munkahelyeket teremt, de ugyanakkor lehetőséget biztosít a kapcsolódó ágazatok fenntartására és fejlődésére is.
A megyére is kíváncsiak
Pop Zsófiától, a kovásznai Turisztikai Információs Iroda munkatársától megtudtuk, hogy a náluk megforduló vendégek nemcsak a helyi-, hanem a megyei látványosságok iránt is érdeklődnek.
Nagy népszerűségnek örvend a Visit Covasna mobilapplikáció, vagyis a Kovászna Megye Turisztikai Mobilalkalmazásának használata, amit mindig javasolnak az irodában, mivel minden szükséges információt megtalálnak általa az érdeklődők.
Kovásznán tíz szálloda, 14 panzió és nyolc kiadó szobával rendelkező ház várja a vendégeket. A hotelek között több négycsillagos minősítéssel rendelkező van, ilyen többek között a TTS, a Clermont és az Őzike szállók. <<