Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az inga

Schöpflin György, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Mandinernek adott interjúban arról beszél, hogy a nyugat-európai politika is radikális áthangolódás, változás alatt áll, ami a bal-jobb ideológiai spektrumon mérve jól érzékelhető „jobbra tolódásként” nyilvánul meg. A jelenségnek többféle oka van, mondja, így például a kontinensen felerősödő vagyoni, de státusbéli különbségek, amelyek csak tetézik az agglomerációk nagytőkéje és a vidék között fokozódó érdek- és értékellentéteket.
Az EU-t uraló „liberális fősodor” hatalmi narratívájának leolvadásaként értelmezi egyebek mellett a közös piactól elszakadni vágyó brit szavazói akaratot – a Brexitet, a német választópolgárok bevándorlással szemben attitűdjeire építő AFD térnyerését, de az olasz választások nyomán létrejött szokatlan – a politikai középet megkerülő, az ellen összefogó – bal-jobb kormánykoalíciót is. Tehát Schöpflin szerint a radikalizálódásnak már kézzelfogható következményei vannak a tagállamok belpolitikai életében, ami alapján valószínűsíthető, hogy ez a trend jó eséllyel a jövő évi európai parlamenti választások eredményein is meg fog mutatkozni.

Innen nézve, logikus és pragmatikus fejleménynek tűnne, ha igazodva a választói trendekhez, az európai pártrendszer legerősebb és legbefolyásosabb alakulata, a Néppárt, hogy befoghassa vitorláiba a politikai időjárásban bekövetkezett változás szelét, teret adna a konzervatív pártszövetségen belüli – a szorosan együttműködő közép-európai kormánypártok, a V4-ek, köztük az Orbán Viktor vezette magyarországi Fidesz által megjelenített – radikálisabb politika kurzusnak és cselekvési programnak.
De, amint az az interjúból kiderül, a pártcsaládon belül egymásnak feszülő érték- és érdek­ellentétek fényében ez egyáltalán nem magától értetődő okozat. Jól példázza ezt a holland néppárti képviselők nyilatkozata, mellyel magukat a „populista” fordulattal szembe pozícionálják, és rendpártiként egyenesen a radikalizálódott Fidesz kizárását javasolják.

Vagyis ugyan kileng a hatalmi inga Európában, egyáltalán nem biztos, hogy Közép-Európa fölött állapodik meg. Nincs tehát könnyű dolguk a visegrádi négyeknek, ha előnyükre akarják fordítani a bizonytalan helyzetet.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás