Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sok esetben azon bukik meg Romániában egy-egy nagy ívű terv, szép elképzelés, hogy nincs rá pénz. A Székely Nemzeti Múzeum felújításával kapcsolatban az a helyzet állt elő, hogy pénz is volna rá, a hatóságok is megfelelően fel vannak készülve, de nincs, aki elvégezze a munkát, pedig nem kevés pénzt ajánlanak érte.
Henning László, az intézményt működtető Kovászna megyei tanács alelnöke azt mondja: kisebbik baj az, hogy „száz ügynökségnek kell jóváhagynia mindent”, a nagyobbik az, hogy többször meghirdették a közbeszerzést, de nem került vállalkozó, aki a szükséges terveket elkészítse.
– Az a gond, hogy A kategóriás műemlék, és nem megyei, hanem országos szinten is nagyon kevés tervezőnek van licence arra, hogy egy ilyen épületen elvégzendő közbeavatkozásra tervet készítsen – magyarázta az alelnök.
Henning elmondta: az eredeti tervben úgy volt, hogy külön volt a tervezés, külön a kivitelezés, ám ezen most módosítani kénytelenek.
– Most azzal próbálkozunk, hogy megváltoztatjuk a kiírást: a tervezést és a kivitelezést egyszerre adnánk oda annak, aki el meri vállalni. Ezt általában jobban szeretik a vállalkozók, mert kereskedelmi szerződést köt a tervezővel, akit esetleg ismer, akivel esetleg már korábban is együttműködött, és dinamikusabb kapcsolatot építhet ki vele, mintha tőlünk előre megkap egy merev tervet, amin egy vonalat sem tehet tovább, mindent betű-, vagy inkább rajz szerint végre kell hajtania. Abban reménykedünk, hogy így majd megéri egy fővállalkozónak, hogy ő maga keressen a munkához tervezőt – fejtegette az alelnök.
A Székely Nemzeti Múzeum felújításáról szóló, 22 millió lejes szerződést tavaly májusban írta alá Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke és Simion Creţu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója.
– Ez nem „csak” egy egyszerű finanszírozási szerződés, hanem a lelkünkhöz oly közel álló intézmény, a székely nemzet múzeumának felújításáról szóló okirat – hangsúlyozta Tamás Sándor.
Vargha Mihály, a múzeum igazgatója idén februárban mutatta be a felújítás részletes koncepcióját. Az elképzelés szerint, a Kárpát-medence egyik bázisintézménye a felújítás után egy modern, gazdaságos, célszerű, 21. századi szolgáltatásokat nyújtó intézmény lesz.
– Most kissé talán öreges a múzeum. Azt szeretnénk, hogy a fiatalokat is bevonzzuk ide, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor néhány évtized múlva nem lesz látogató – fejtette ki az igazgató.
A nagyobb változtatások közé tartozik, hogy az egykori múzeumőri lakásból kiköltöztetik az adminisztratív blokkot, helyét múzeumpedagógiai központ veszi át. Az adminisztráció az egykori szalámigyár, most Romudvar néven ismert helyre költözik, és itt kap helyet a tágas könyv- és ajándéküzlet. Ez lesz a bejárási útvonalak vége, itt lehet – mint minden „rendes” múzeumban – kimenni az intézményből, de az üzlet maga nyitott lesz az utca felől is – magyarázta Vargha Mihály, aki akkor még abban bízott, hogy 2019 elején már elkezdődnek a munkálatok, és az „új” Székely Nemzeti Múzeum 2022 májusában megnyitja kapuit. <