Segítő Angyalok: példaképek a hétköznapi embernek, hősök a rászorulónak
Van egy tízezer fős közösség Székelyföldön, amelynek tagjai mindig készen állnak seg...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Újabb foltot varrt a Kovászna megyei tanács a szakadozó szociális hálóra. Bár a kormány feladata lenne, a Bukarestben dúló politikai háborúban nem érnek rá olyan „apróságokkal” foglalkozni, mint árva gyerekek ellátása, magukra maradt idősek gondozása. A terhet, némiképpen törvénytelenül, a megyei tanácsokra hárítják.
A tanács csütörtöki ülésén úgy döntöttek: a Kovászna Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság 3,8 millió lejt, a Hidvégi Idősek Otthona 525 ezer lejt kap a megyétől, hogy év végéig fedezni tudják a működési költségeket.
A megyei tanács augusztus végén kezdte a „foltozást”, mert már akkor elfogyott a gyerekjogvédelem pénze. A „gyereknek azt nem lehet mondani, hogy két hétig nincs ebéd” alapon akkor átcsoportosították saját költségvetésüket, és 5,8 millió lejt átutaltak a gyerekjogvédelemnek Akkor még – utólag úgy tűnik, kissé naivan – abban bíztak, hogy a kormány „csak felébred, és ad valami pénzt”. Valami pénzt adott szeptemberben, ám az is elfogyott. Most újabb foltot varrtak a hálóra: további 3,8 millió lejt utaltak ki a gyerekjogvédelemnek, és 525 ezer lejt a Hidvégi Idősek Otthonának.
– A román kormány továbbra sem teljesítette törvény szabta feladatát, ami a gyerekvédelmi rendszer finanszírozására vonatkozik, nekünk viszont erkölcsi kötelességünk is, hogy fenntartsuk a szociális háló működését. Ahogy megígértük, nem hagyjuk cserben a rászorulókat – hangsúlyozta a tanácsülésen Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Kovászna megyében a vezérigazgatóság 1044 kiskorú gyermekről, 47 fogyatékkal élő felnőttről és 82 idős személyről gondoskodik, ezen kívül 5401 fogyatékkal élő felnőttnek és 613 fogyatékkal élő gyereknek biztosítja a törvény által szavatolt juttatásokat.
A tanács döntött arról is, hogy a Kovászna Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság alárendeltségébe kerül a Hidvégi Idősek Otthona.
Vass Mária, a gyermekvédelmi vezérigazgatóság vezetője elmondta, 2010-től az öregotthon szakmai hátterét intézményük biztosítja, most már adminisztratív szempontból is átkerült a vezérigazgatósághoz. Az öregotthon megőrzi jogi státusát, minden állás megmarad, szerkezeti felépítése sem változott – tájékoztatott az igazgatónő. A Hidvégi Idősek Otthona 110 férőhelyes, 55 alkalmazottal működik.
A megyei tanácsnál továbbra is abban reménykednek, hogy lesz egy újabb költségvetés-kiigazítás, amelyből visszakapják azokat a pénzeket, amiket törvényes kötelességükön túl a szociális háló fenntartására fordítottak.
A helyzetet nehezíti az is, hogy a kormány nem hajlandó aktualizálni a 2015-ben meghatározott standard költségeket. Ezeket ugyanis már rég meghaladta a piac, a gyerekek esetében a valós költségek 67, a felnőttek esetében 57 százalékát fedezik a valós kiadásoknak.
A kormány szeptember 20-ai ülésén döntött arról, hogy 333,6 millió lejt fordít a gyermekvédelmi rendszer támogatására, ám az ebből Kovászna megyébe jutó összeg „szinte semmire” sem volt elég.