Történt némi változás a szavazóhelyiségek kiosztásában Kovászna megyében
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sep...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az afrikai sertéspestis mellett a Bulgáriában, Törökországban már gondokat okozó, a kisméretű kérődzőket támadó pestis is veszélyezteti a romániai háziállatokat – tájékoztatott tegnap dr. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvos.
Az elmúlt napokban a Háromszékkel szomszédos megyékben (Buzău, Vrancea) újabb sertéspestis-fertőzéseket azonosítottak Amara, illetve Lespezi településeken, ezért a megyei rendőrséggel közösen ismét felállították a megyeátkelőknél a szigorított ellenőrző pontokat, ahol az állatmozgások mellett az állati eredetű – főként sertéshús-alapú – élelmiszereket ellenőrzik.
„A korábbi tiltások továbbra is érvényben vannak” – figyelmeztetett dr. Sikó, aki a kisméretű kérődzőket érintő pestisjárványról is beszámolt, mely egyelőre még csak Bulgáriában, illetve Törökországban érhető tetten, de „a sertéspestis is jelentős távolságokból jutott Romániáig” – mutatott rá.
Ennek tükrében az ellenőrzések a kistestű kérődzőkre (főként juhokra, kecskékre) is kiterjednek: a felügyelők a reális és a számítógépes adatbázisban szereplő különbségeket, rendellenességeket az állatmozgásokat, az állatok húsának, ürülékének szállítását is figyelik.
A legkiszolgáltatottabbak a járványnak a kecskék, főként a 3–18 hónapos egyedek – tudtuk meg a szakembertől. A fertőzés többnyire közvetlen kontaktussal terjed, de köhögéssel, széklettel, orr- és szemváladékkal is. Lappangási ideje 3–21 nap. Szerencsére a kérődzőket támadó vírus nem él sokat, ha a gazdaállat szervezetén kívülre kerül. A betegség tünetei: láz, étvágytalanság, gyomormenés, orr-, szemfolyás, szájon belüli duzzadások, légzési zavarok.
Ez a betegség sem veszélyes az emberre.