Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Miklós és Anasztázia (Násztya) egymásra találásának története 1997-re nyúlik vissza, ekkor találkoztak Pécsen, Magyarországon, ahol mindketten egyetemre jártak. Miklós magyar, majd néprajz szakot végzett itt, Anasztázia pedig a finnugor szakon a magyar nyelv tanulását választotta, ami – mint mondta –, hasonlít az udmurt nyelv szerkezetéhez, ő pedig viszonylag könnyen el is tudta sajátítani.
Szülőföldjéről, a meglehetősen messze, de még Oroszország európai részén fekvő Udmurtföldről elmondta, hogy az 1990-es változások előtt a helyiek ott sem tudtak anyanyelvükön, udmurt nyelven tanulni, és az általános helyzet ott is csak rosszabbodik, mióta orosz fennhatóság alá kerültek, az emberek oroszosodnak, nagyon nincs is, ahol használják már az udmurt nyelvet.
– Szorgalmas nép az udmurt. Sokan foglalkoznak mezőgazdasággal, a méhészet is nagyon elterjedt foglalkozás mifelénk. A háziállatok közül leginkább a kacsa, a liba, valamint a juh tenyésztése az elterjedtebb – említette. A továbbiakban Násztya azt is elmondta, hogy az udmurtok szeretnek falun élni, nem hagyják el vidéki házaikat, őrzik a népviseletet is, melyet aztán lányai segítségével be is mutatott a baróti közönségnek.
Itthoni, bikfalvi hétköznapjaikról mesélve kiderült, hogy szeretik a kerti munkát, megtermelnek benne maguknak, amit csak lehet, másrészt pedig kézművességgel foglalkoznak, járnak vásárokba, nyáron pedig kézművestáborokba is. Násztya annyit hozzáfűzött, nehezen találja fel magát Háromszéken, ő is nehezen barátkozó alkat, de a mentalitás is „egy kicsit más itt” – hangsúlyozta.
Beszélt ugyanakkor az udmurt gasztronómiáról, az udmurt népszokásokról, énekekről, aztán lányaival, férje hangszeres kísérete mellett énekeltek, táncoltak is.
Nagyon tetszik a beszámoló!