Mint arról már beszámoltunk, március 5-én a kilyéni új híd mellett alig negyed óra leforgása alatt 2 szekérből és egy bicikli után kötött kézi szekérből is szemetet ürítettek le. A tettes kézre kerítése érdekében riasztottuk az illetékes hatóságokat, ám furcsa válaszokat kaptunk.
Cândea Lucian, a háromszéki környezetvédelmi felügyelőség vezetője hangsúlyozta, ilyenkor a rendőrséget kell riasztani, akik tetten érhetik a szemetelőket. Kifejtette, utólag ők általában a helyi önkormányzatot szólítják fel, így tisztíttatják meg a környéket.
Máthé László, a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. köztisztasági vállalat vezetője szerint főként tavasszal gyakori ez a jelenség.
– Mivel legtöbbször közterületre szemetelnek, ezért a környezetvédelem a helyi önkormányzatot figyelmezteti – általában 30 napos határidőt szabnak ki –, amely a maga során a mi szolgáltatásunkat igényli (magyarán közpénzből hordatják el a hulladékot – szerk.). Sajnos, a szemetelő megússza. Ilyenkor a tettenérés lenne hatékony, nem az utólagos feljelentés – részletezte.
A tapasztalat azt mutatja, a szekeres „szeméthordók” legtöbbször pénz ellenében szedik össze az építkezésből, tavaszi takarításból származó hulladékot.
– Ez az emberi butaságra is visszavezethető: míg sokan örülnek, hogy olcsón, mondjuk 10 lejért megszabadulnak a hulladéktól, arra nem gondolnak, hogy a szekeresek rögtön a közvetlen szomszédságukban ürítik azt ki – hívja fel a figyelmet Máthé.
A 2011/211-es törvény alapján a szemetelő magánszemélyeknek a büntetés 1–2 ezer lejt, a jogi személyeknek 20–40 ezer lejt kóstál. A bírságokat a törvény értelmében a helyi polgármesteri hivatal, illetve a környezetvédelmi felügyelőség szabhatja ki. <
Talán, ha nem 70 lej lenne a TEGA-nál kukát bérelni, akkor nem a „szekeresnek” fizetnének 10 lejt az emberek.