Idén megnőtt a kereslet a székelyföldi krumpli iránt, ezért emelkedett annak ára is. Ennek magyarázata, hogy a nagy zöldségtermelő nyugati országokat tavaly szárazság sújtotta, ezért a hazai piacot kevésbé árasztották el az olcsó, importpityókával, magyarázta Könczei Csaba.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint tízévente fordul elő a mostanihoz hasonló helyzet. A háromszéki agrár-adminisztráció vezetője emlékeztetett, hogy a pityókatermelők az elmúlt években folyamatosan az alacsony árakra panaszkodtak, hiszen amikor 50 baniért, önköltségi áron tudták eladni a krumpli kilóját, akkor csak a területalapú támogatások jelentették a hasznot. Könczei számításai szerint a reális kilogrammonkénti ár 80–90 bani lenne, ez már a gazdáknak is nyereséget hoz, és a piacnak is megfelel. Jelenleg átlag 1 lej a krumpli felvásárlási ára, de esetenként az 1,20 lejt is eléri. Az idei magas ár tulajdonképpen kompenzálja az elmúlt évek veszteségeit, de valószínű nem fog megismétlődni a következő években, hívta fel a figyelmet.
Románia az Európai Unió harmadik legnagyobb krumplitermesztője. Bár az országban többlettermés van pityókából, az ágazat szervezetlensége miatt nem képes azt megfelelően értékesíteni. Háromszéken évente 10–12 ezer hektáron termesztenek krumplit, és ugyan csökken az ezzel bevetett területek mérete, a közepes- és nagygazdák műszaki fejlesztéseinek és a szakszerű gazdálkodásnak köszönhetően növekszik az átlagtermés. Könczei szerint arra lenne szükség, hogy minden évben kiegyensúlyozott, valós áron tudjanak értékesíteni, ehhez az kell, hogy összefogva jó minőségű étkezési burgonyát termesszenek, amit válogatva, mosva, csomagolva jövedelmező áron lehet eladni.
1., Általános észrevétel majdnem minden cikkhez, amelyik mezőgazdaságról szól, s nemcsak a Hírmondóban: miért nem lehet reális, székelyföldi fotóval illusztrálni ezeket az írásokat? Mikor a pityóka épp a székely valuta, s erről ír a cikk is? Azért, mert időnként ki kellene menni a mezőre, s lőni egy-két fotót a „falvak dolgozó népéről”? Könnyebb levenni a netről egy fotót, de akinek szeme van, egyből kiszúrja, hogy sem ROPS New Holland traktort, sem ilyen típusú szedővedreket nem látott soha a székely pityókaföldeken.
2., A pityóka ára nincs az egekben – egyszerűen ez egy jobb év volt a termesztőknek annyi rossz, önköltségre termelő év után.