Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az öt év eseményeit magába foglaló és gazdag tudományos anyagot tartalmazó legújabb, összevont (9–10-es), a 19. század jelentős mikológusának, Moesz Gusztávnak emléket állító Moesziát Puskás Attila biológus ismertette. Fókuszában a kucsma- és papsapkagombák állnak, Pál-Fám Ferenc és Benedek Lajos összesen 16 fajt írnak le. Szász Balázs tudományos igényességgel foglalja rendszerbe az Olthévíz környéki és a Bogáti-erdőben talált gombafajokat, majd a gombásztáborok gyűjtött anyagát is részletesen bemutatják.
Több etnobotanikai írás foglalkozik többek között a kucsmagombáknak a magyar néphagyományban játszott szerepével (Zsigmond Győző), a gombákhoz kapcsolódó hiedelmekkel (Berdán Zsuzsanna), illetve Felsőháromszék gombáinak népi elnevezéseivel (Sántha Tibor). Az egyesület díjazottainak laudációi mellett kereszt- és képrejtvények, illetve az irodalom is helyet kapott az igen tartalmas lapszámban, utóbbiból P. Magyarósi Imola adott kóstolót, felolvasván Jakab Antal írását.
Zsigmond Győző vetített képes előadáson ismertette az ehető kucsmagombafajtákat és a velük összetéveszthető papsapkagombákat. Kitért a néphagyományban élő neveikre is: bercsóg, szömörcsög, faszkó (formája asszociálja), Szentgyörgy-gomba.
Lassan kezdődik a kucsmagombák szezonja, és mivel mindegyik fajtájuk ehető és finom, de nem könnyű megtalálni, igen csábítók lehetnek minden vérbeli gombász számára. Kedvelik a vizenyős talajt, lomberdőkben, nyárfa, fűzfa, rekettye alatt teremnek, de a hegyes kucsmagomba például a székelyföldi fenyvesekben is, főleg ott, ahol már az erdőben megkezdik feldolgozni a fát. Merész kísérletet is „elkövetne” Zsigmond Győző és társa, meghonosítanák nálunk az alapvetően a magyar Alföldön termő, nagytermetű pusztai kucsmagombát. Arra vigyázni kell, hogy ha valakinek sikerül egy vagy több fogásra valót gyűjtenie, nagyon romlékony gomba, azonnal fel kell dolgozni – intett az egyesületi elnök.
A Plugor Sándor Művészeti Líceum oktatói kedves zenei momentumokkal színesítették az előadást, Könczey Kinga gombás népdalokat énekelt, zongorán Krecht Emese kísérte.