Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ezúttal nem egy hagyományos atlasz került az olvasó asztalára, hanem a történelmünkbe is betekintést nyújtó, magyar szellemiségben, de elfogultság nélkül, tudományos igényességgel írt és szerkesztett mű. Ami nemcsak az önismeretünk megalapozásában és megszilárdításában nyújt nélkülözhetetlen segítséget, hanem a nemzet sorsáért felelősséget vállaló politikusoknak is egyfajta kapaszkodó. A benne foglaltak ismerete nélkül ugyanis nem tudnak felelősségteljes döntéseket hozni.
Az 1872-ben megszüntetett székely autonómia például – az 1750-ben érvényes közigazgatási állapotok tükrözésével – történelmi tényként és területileg is megjelenik a benne foglalt térképeken. Így bárki eldöntheti, hogy egyik vagy másik település egykor hova és milyen közigazgatási forma alá tartozott. Ugyanakkor a térképeknek a latin betűs magyar szöveg mellett hagyományos székely rovásjelekkel való feliratozása jelzi, hogy egy ősi kultúra megteremtői és hordozói vagyunk a Kárpát-medencében. A magyar nyelv alapjait képező gyökrendszernek a földrajzi elnevezésekben kimutatható felbukkanása is ezt bizonyítja, amiről a kiadványban szintén szó esik.
A székelyekről és székely helynevekről szóló előszóban a szerkesztők így fogalmaznak: „A kizárólagos székely betelepedés elméletével szemben nemcsak a krónikák, hanem a földrajzi nevek vizsgálatából is eljuthatunk arra a következtetésre, hogy a székelyek nemcsak a mai Székelyföldön, hanem Erdélyben, a Kárpát-medencében és a Kárpátokon kívül is jelen voltak.”
Ezen állítás példák sokaságával való igazolása után pedig megállapítják, hogy a földrajzi nevek azt mutatják, a székelység a szkíta-hun alapnépesség maradék csoportja. Nyelve a mai magyar nyelvvel jórészt azonos volt, és területe a római kor után kitöltötte a Kárpát-térség lakható részeit. „A IX. század végén a magyar honfoglalók nem leigázták a székelyeket, hanem csatlakozott népként kezelték, így a székely társadalom rétegzettsége, benne az előkelőkkel és hadvezetőkkel megmaradt, önrendelkezésük és szabadságuk tovább élhetett.”
A mai, Székelyföldnek nevezett országrészt a XIII. században kapták meg a magyar uralkodótól, amikor a szervezetileg addig is létező székely autonómia „területiséget nyert.” Aki akart, ide költözhetett, és belső önrendelkezést élvezve megtarthatta szabadságát a feudális Magyarországon belül. Aki viszont nem telepedett át a Székelyföldre, többnyire jobbágysorba került, utódai elfeledték székely eredetüket.
A 84 oldalas A székely nemzet atlaszában még a következő fejezetek találhatók: Székely szimbólumok magyarázata, Székely helynevek, Székelyföld tájai és vizei, A székely önigazgatás és közigazgatás, A székely-magyar rovás, Kárpát-medencei rovástáblarendszer. Számos térképmelléklete között Székelyföld mai, magyar nyelvű autós térképe is fellelhető.
Hol lehet megvasarolni )