Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bírságot kockáztatnak a fuvarmegosztó alkalmazásokat használó „kalóztaxisok”

Bírságot kockáztatnak a fuvarmegosztó alkalmazásokat használó „kalóztaxisok” Románia

Az internetes fuvarmegosztók működését szabályozó joghézag felszámolása nélkül lépett hatályba csütörtökön az engedély nélküli üzletszerű személyszállítás leleplezését megkönnyítő rendelet.

Bár Răzvan Cuc közlekedési miniszter álhírnek nevezte, hogy betiltották volna az Ubert és a többi internetes fuvarmegosztó céget, csütörtöktől tetemes bírságot kockáztatnak a fizető utasaikat fuvarmegosztó alkalmazásokkal szerző gépkocsivezetők, akik nem rendelkeznek taxiengedéllyel.

A miniszter azt ígérte: a szaktárca hamarosan közvitára bocsátja, majd a kormánnyal is elfogadtatja azt a tervezetet, amely jogilag és műszakilag is szabályozza a fuvarmegosztó alkalmazások használatát az üzletszerű személyszállításban.

A kormány március végén a taxisok nyomására fogadta el a most hatályba lépett, az alkalmi engedély nélküli személyfuvarozás leleplezését megkönnyítő rendeletét.

Hirdetés
Hirdetés

Az Uber betiltásáért több ízben is tüntetéseket szervező taxisok azt kifogásolták, hogy míg az ő működésüket számos engedély beszerzéséhez kötik, és alapfeltétel a kizárólag személyszállításra használt gépkocsi, az – utasok és autósok egymásra találását segítő – internetes alkalmazásokat működtető cégeknél bárki üzletszerű személyszállításra használhatja autóját, márpedig ez tisztességtelen konkurenciát jelent számukra.

A hivatalos fuvarozók által „kalóztaxisoknak” nevezett gépkocsivezetők megbírságolását eddig gyakorlatilag lehetetlenné tette az, hogy a taxitörvény szerint csak a „rendszeres” engedély nélküli üzletszerű személyszállítást lehetett büntetni, márpedig a rendszerességet egy egyszerű közúti ellenőrzés során nem lehet megállapítani.

A gazdasági szaksajtó szerint Romániában több tízezer – jövedelme után adózó és tb-járulékot fizető – gépkocsivezető áll szerződéses viszonyban az Uber, a Bolt (korábban Taxify) és a Clever fuvarmegosztókkal, és több mint kétmillió utas használja rendszeresen szolgáltatásaikat.

A csütörtökön hatályba lépett rendelettel törölték a „rendszeres” kifejezést, így ezentúl az alkalmi „taxisok” helyszíni megbírságolására is lehetőség nyílt.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás