A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kutatók csak egy évig követték nyomon a kutatás résztvevőit. A kutatás szerint a nőket leggyakrabban házastársuk, partnerük vagy más családtag bántalmazza ittasan, míg a férfiakat általában egy idegen.
A kutatáshoz két korábbi felmérés adatait is felhasználták: egy 2015-ös amerikai országos felmérést, amely 2830 felnőtt bevonásával készült az ittas emberek által bántalmazottakról és egy 2015-ös országos felmérést az alkoholfogyasztással kapcsolatban, amely több mint hétezer felnőtt megkérdezésén alapult.
Katherine Karriker-Jaffe, a Journal of Studies on Alcohol and Drugs folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője elmondta: „rendkívül elterjedt, hogy más emberek ittassága miatt kell szenvednie valakinek.”
A Karriker-Jaffe csoportja a tanulmányhoz 8750 résztvevőt kérdezett meg arról, hogy az elmúlt egy évben ittas ember bántalmazta-e őket valamilyen módon, például zaklatással, fenyegetéssel, vagy féltek, hogy megrongálják a ruházatukat, tulajdonukat, vagy lökdösték, megütötték, megverték.
A válaszadó nők 21 százaléka, a férfiak 23 százaléka élte át a bántalmazás valamilyen formáját részegek miatt az elmúlt évben. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy minden évben 53 millió amerikait inzultál ittas ember.
A bántalmazás leggyakoribb változata a zaklatás és fenyegetés volt, ezt a férfiak és a nők 16 százaléka említette.
A kutatók azt is megállapították, hogy a 25 éven aluliakkal és azokkal, akik maguk is éppen erősen ittasak voltak, valamint az elváltakkal és özvegyekkel gyakrabban történt meg, hogy ittas személy bántalmazta őket.
Karriker-Jaffe hangsúlyozta: reméli, hogy a tanulmány ráirányítja a figyelmet erre a súlyos problémára, és ennek eredményeként például rövidebb nyitvatartási időt szabnak meg az italboltoknak és bároknak.
Antoine Douaihy, a Pittsburgh-i Orvosi Egyetem professzora nagyon fontosnak nevezte a tanulmányt, és kiemelte: miközben mindenki az opioidválsággal van elfoglalva, úgy tűnik, a társadalom kerüli az alkoholizmus kérdését, ami pedig súlyos probléma az Egyesült Államokban.
Hozzátette, hogy az alkoholizmussal kapcsolatban egyébként is jellemzően az alkoholt fogyasztók károsodásával foglalkoznak, és a járulékos károkat alig vizsgálják. „Az alkohol továbbra is nagy gond az Egyesült Államokban, ezzel a kérdéssel erélyesen foglalkozni kell” – jelentette ki a pszichiáter.
(MTI)