Óvatos optimizmussal tekintenek a schengeni csatlakozásra a fuvarozók
A sokéves káosz után már-már kietlennek tűnnek a határátkelők: ahol korábban kilomét...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A pályázók listája még nem nyilvános (a honlapon pedig az iratcsomó kódszáma alapján nem azonosítható), aminek oka, hogy a szerződéskötéskor még kiderülhet, hogy az igénylő nem tudja felmutatni a kötelező 50%-os önrészt, mondta el Kozma Mónika. A 18 Kovászna megyei nyertes többek között a termeléshez kapcsolódó gépeket igényelt pityóka termesztésére, egy másik vállalkozó murok mosásához, csomagolásához való gépsort szerezne be, disznóhizlaldák, szarvasmarha-tenyésztők az állattenyésztésben hasznosítható gépeket vásárolnának, illetve istállót építenének.
Ha a pályázók listája nem is nyilvános, annyit más forrásból megtudtunk, a kézdi Lacto Coop tejfeldolgozó szövetkezet is bővítené technológiai vonalát, a kézdivásárhelyi ipari parkban bérelt csarnokban alakítanának ki egy termelőegységet, oda szánják a támogatásból megvásárolandó tejfeldolgozó gépsort. Ha ez megvalósul, akkor majd nem kell Székelykeresztúrra szállítani a Felsőháromszéken begyűjtött tejet – mondta Bokor Éva ügyvezető. Váncsa Jenő angyalosi vállalkozó 350 szarvasmarhát tart, és 300 hektáron termeszt többféle szántóföldi növényt – ő az igényelt 500 ezer eurós támogatásból mezőgazdasági gépeket szerezne be, krumplicsomagoló-vonalat szerelne fel, és két fejőrobotot állítana munkába. A Diószegi pékség is kicserélné egy gépsorát.
A mezőgazdasági termeléshez kapcsolódó beruházások támogatása maximum 500 ezer euró lehet, és a támogatással egyenértékű, azaz 50%-os önrészt kell felmutatni az igénylőnek is, kizárva bármilyen más állami és uniós forrást. A mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódó beruházás esetén 7,5 millió eurót kaphat egy mikro-, kis- vagy középvállalkozó.
A Kovászna megyének jutó támogatás összértéke 53 millió lej, a gazdáknak az értesítés kézhezvételétől számított 90 napon belül kell jelentkezniük a szerződéskötésre. Hacsak valami hátráltató tényező közbe nem jön, 2020. szeptember 30-ig ezeknek a tervbe vett fejlesztéseknek a gyakorlatban is meg kell valósulniuk. A székelyföldi mezőgazdasági nagyberuházásokra (a 66 pályázatra) összesen 343 milliót költ az anyaország. <<
************************************
Nehéz a falusi élet
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatait felhasználva közölt tanulmányt a fermierinromania.ro szakosított honlap. Az év első három hónapjában a falusi lakosság egy személyre jutó jövedelme 1295 lej 64 banit tett ki, szemben a városiak 2144 lej 38 banis átlagával.
A falun élők jövedelmeinek csoportosítása és aránya: bérek 54,3%; társadalombiztosítási jellegű jövedelmek (beleértve a nyugdíjakat) 21,2%; mezőgazdasági termékek értékesítése a háztáji, családi, egyéni gazdaságból 13,4%; közvetlenül mezőgazdasági munkákból származó jövedelem 3,7%; nem mezőgazdasági jellegű független tevékenységek, munkák 3,4%, természetben, terményben kapott munkadíjak 1,1%; más jövedelmek összesen 2,9%.
A fenti adatok alapján elmondható: a falusi környezetben élők közvetlen mezőgazdasági munkából eredő jövedelmeinek havi átlaga mindössze 48 lej! Az adatelemző arra is rámutat, azokban a falusi háztartásokban, ahol a családfő mezőgazdasági dolgozó, az egy főre jutó havi jövedelem 786 lej 13 bani, vagyis körülbelül 166 euró, miközben az európai uniós havi átlag 1250 euró.