A háromszéki repceültetvények sínylették meg leginkább az elmúlt napok havazását és a péntek éjszakai fagyot, de a korábban kivirágzott gyümölcsfák és cserjék is a szeszélyes tavaszi időjárás áldozataivá váltak, számolt be lapunk érdeklődésére Könczei Csaba.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, a mínusz 4–5 Celsius-fokos fagyos éjszakát követően, szombaton terepszemlét tartott a megye több részén. Tapasztalatai és a háromszéki gazdák beszámolói szerint a bőséges hó „lefektette” az 1800 hektáron vetett repceültetvényeket, majd a fagy megadta a kegyelemdöfést. Részben hasonló a tapasztalat az őszi búza esetében is, „de az még helyrejöhet”, véli a mezőgazdasági szakember. A kárfelméréseket a következő napokban folytatják.
A hó és a fagy jelentős károkat okozott a gyümölcsösökben is, a korán virágzó fák és cserjék, mint a cseresznye, meggy, korai szilva, a barack és a térségben egyre népszerűbb ribizliültetvényeket tizedelte meg a kedvezőtlen időjárás. Szerencsére több gyümölcstermesztő megszívlelte a szakemberek korábbi ajánlását, főként a ribizlitermesztők füstöltek a fagyos péntek éjszakán, de még szombat délben is kupacokat égettek a növények között. Ezáltal 1–2 fokot tudtak „melegíteni”, és a talajhő-kisugárzást is csökkentették. Az áprilisi tél miatt várhatóan kisebb lesz a gyümölcstermés, bár a későn virágzó szilva-, alma- és körtefák remélhetőleg kibírták ezt a fagyot. Talán.
A következő napokban nagyon fontos lesz, hogy a károsult gazdák felkeressék az önkormányzatokat, jelentsék a károkat, és kérjék a kárfelmérést. A procedúra szerint a települési önkormányzatok egy bizottságot alapítanak, felmérik a fagykárt, jelentik a prefektúrának és a mezőgazdasági igazgatóságnak. Amennyiben kiderül, hogy a havazás és a fagy nemcsak helyileg, hanem országos szinten okozott károkat, nagy esély van arra, hogy a kormány kárpótolja az érintetteket. Az esetleges kárpótlást olyan ültetvényekre lehet igényelni, amelyek hivatalosan be voltak jegyezve, így az elismert repce- vagy ribizliültetvényeken gazdálkodóknak van esélyük állami kártérítésre, de a kiskertekben lévő gyümölcsfák és cserjék után nem várható kárpótlás. Kovászna megyében legutóbb 2008-ban volt a mostanihoz hasonló időjárás.
Kárpótlás olyan ültetvényekre amelyek be voltak jelentve?!
Inkább olyan kéne CSAK kapjon aki biztosítást kötött!!!
Az én autóm is be van jelentve,de ha eltrafálom a szomszéd kertjét csak casco biztosítással érvényesülök!
A kisgazdáknak minden olyan bonyolúlt lett,sokan eladták a teheneket,mert nem tudják/nem engedik eladni a tejet,a nagypityókások kiszorították a pár hektáron gazdálkodókat! Szégyen,h ennyire gazdagpárti/pályázatpárti rendszert élünk!