Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő elmondta: rengeteg javítanivaló van, de a többi megyéhez képest „kifejezetten jól állunk”. Kovászna megyében 390 épületben folyik valamilyen oktatási tevékenység, beleértve a tornatermeket és műhelyeket is. Ezek közül 43 épületre van érvényes tűzvédelmi engedély, 291 épületre nincs, de nem is kötelező, hogy legyen.
– Összesen 56 épületnek kellene hogy legyen és nincs tűzvédelmi engedélye, ami országos összehasonlításban kifejezetten jó arány. Több esetben csak egy menekülési tervet kell újracsinálni, de vannak olyan helyzetek, ahol az épület struktúráján kellene változtatni, mert nem elég szélesek a folyosók, vagy nincs megfelelő számú és elég széles kijárat. Itt persze lehet szidni az igazgatókat, de ők nem tudják megoldani a helyzetet. Ide pénz kell, sok pénz, amit – elvben – a helyi polgármesteri hivataloknak kellene biztosítaniuk – már ha van amiből. Szintén pénz kérdése, hogy gyúlhatatlan vegyülettel fújják be az iskolák fa tetőszerkezetét. Nem tudok olyan esetről, ahol a polgármester, vagy a helyi tanács rosszindulatán múlnának ezek a dolgok, egyszerűen nincs pénz erre. Ez nem jelenti azt, hogy ezek az épületek holnap ráomlanak a gyerekekre, vagy ki tudja, milyen súlyos tűzveszély forogna fenn, mindössze arról van szó, hogy a Colectiv tragédia után megszigorították a jogszabályokat, csak éppen pénzt nem mellékeltek, hogy azokat be is lehessen tartani – mondta főtanfelügyelő.
Hozzátette: olyan eset is van, például a sepsiszentgyörgyi Benedek Elek Óvodában, ahol még egy kijáratot kellene építeni, a pénz is megvan rá, de évek óta nem jelentkezik egyetlen kivitelező sem a meghirdetett licitre.
Egészségügyi engedély is „csak” tucatnyi faluban nincs. Vargyason, Mikóújfaluban és Felsőrákoson folyik a vezetékes víz az iskolában, csak az éppen ihatatlan. Felsőrákosra valószínűleg 2022-ig kiviszik a baróti vizet, de a másik két településen nem világos hogy lehetne megoldani a helyzetet, miután az egész faluban ihatatlana a vezetékes víz. Megoldás lenne, hogy a folyosóra nagyméretű ivóvíz palackokat helyezzenek el adagolóval, de hogy miként lehetne felügyelni a gyerekeket, hogy a vécében ne igyanak a csapból, azt nehéz elképzelni. Bölönben az új épület nincs véglegesen átadva, így nem lehet engedélyt kérni sem, de az megoldódik, mint ahogyan Zabolán is megvan a pénz a helyzet rendezésére, és Miklósváron is csak egy szűrőt kell beszerezni, ez is folyamatban van. Bodzavidéken három településen kell vécét építeni, van rá pénz, Előpatakon (Hetében és Erősdön) szintén van pénz, a megoldás csak idő kérdése – összegezte a főtanfelügyelő. <