Folytatódnak a heves harcok a Donyeck megyei Szoledar városáért
Az orosz erők a Donyeck megyei Bahmut irányában megpróbálják átvenni az ellenőrzést ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A nyíltan orosz párti, Moszkva párti – a Romániával való egyesülés tervével ellenszegülő – elnök szavai megütközést keltettek Bukarestben, illetve Pruton túli és inneni román értelmiségiek, főleg történészek, közírók köreiben. Többen is kommentálták a Dodon megfogalmazását, kifogásolva, felháborodásukat kifejezve a 660. évfordulóval kapcsolatosan, amit többen is határozottan cáfolnak, kiigazítanak. Mint rámutatnak, a mai Moldovai Köztársaság éppen 28 éves, az állam történelmét nem lehet, nem szabad összekeverni, azonosítani Moldva fejedelemség történelmével. „A Moldovai Köztársaság területileg nem volt része a román fejedelemségnek, amely Havasalfölddel egyesült, ehelyett a cári Oroszországhoz tartozott, erőszakkal elfoglalt, leigázott tartományként”, írja egyik méltatlankodó román értelmiségi, és emlékeztet arra, hogy 1918-ban egy időre a Moldovai Köztársaság egyesült Romániával. A román történészek egyike azt taglalja, az egykori Moldva fejedelemség minden jelképe, irattára, a néhai fejedelmek sírhelye a mai Románia területéhez kötődik, ahogyan a fejedelemség fővárosa is mindig Romániában volt.
A történelmi „testvérvita” kapcsán megjegyzendő, hogy az utóbbi évtizedekben a magyar nyelv „o” betű használatával, illetve hiányával igyekszik egyértelműsíteni, hogy éppen a régi fejedelemségről vagy a mai független államról van-e szó. A néhai fejedelemség és a mai régió Moldva, az állam Moldovai Köztársaság (használják még az oroszos „Moldávia” kifejezést is). A román nyelvben a Pruton inneni tartomány és a Pruton túli állam is „Moldova”. (bl)