Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kezdeményezők szerint Lia Savonea rosszul látta el feladatait, eltávolította a CSM-t alkotmányos szerepétől, és ellehetetlenítette az együttműködést a testület tagjai között, ami rontotta a CSM hitelét mind a hazai bírák és ügyészek, a román társadalom, mind a nemzetközi szervezetek előtt.
Az aláírók szerint Savonea „idézte elő és tartotta fent a konfliktust” Ana Birchall jelenlegi igazságügyi miniszterrel, aki – állítják – azért nem tudott részt venni a testület bizonyos ülésein, mert az elnök teljesen kiszámíthatatlan módon szervezte meg a CSM tevékenységét. Tudorel Toader miniszteri mandátuma idején ez másképp működött, akkor sok esetben a tárcavezető programjához igazították a CSM plenáris üléseit – írják, hozzátéve, vita témáját képezte emellett az is, hogy a CSM vezetője nem küldte el „észszerű határidőn belül” álláspontját az igazságügyi miniszternek a GRECO- és az MCV-jelentésben foglalt ajánlásokkal kapcsolatban.
A testület hét tagja felrója azt is, hogy Lia Savonea idén januárban úgy kezdeményezte az igazságügyi törvények módosítását, hogy a CSM plénuma nem fogadott el előzőleg erről szóló határozatot, ugyanakkor nem is tájékoztatta a javasolt módosításokról az ügyészi részleg tagjait, noha a javaslatok a főügyészség tevékenységét is érintették.
Az igénylés aláírói szerint ugyanakkor Savoneának több ízben is voltak magánjellegű találkozói az igazságügyi rendszer több vezető tisztségviselőjével, továbbá elnöksége alatt nem volt kiegyensúlyozott a viszony a CSM, illetve a bírák és ügyészek szakmai szervezetei között, ugyanakkor olyan közleményeket adott ki, amelyek nem minden esetben tükrözték a CSM valamennyi tagjának álláspontját.
A testület hét tagja rámutat, Lia Savonea a CSM nevében arról tájékoztatta az Európai Unió Bíróságát, hogy a testület összeegyeztethetőnek tartja a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségek kivizsgálásával foglalkozó különleges ügyosztály létrehozását, noha előzőleg nem vitatták meg ezt a kérdést a CSM-n belül. „Ez annál is inkább megmagyarázhatatlan, hogy a különleges ügyészi részleg létrehozását mintegy négyezer bíró és ügyész, illetve a nemzetközi szervek is ellenezték” – írják.
Hozzáteszik, a CSM-elnöki tisztség kiegyensúlyozottságot, őszinteséget és pártatlanságot feltételez, ezt azonban Lia Savonea figyelmen kívül hagyta, ami miatt csorbult a CSM tekintélye, csökkent a román társadalomnak és a nemzetközi szervezeteknek a testületbe vetett bizalma.
A leváltási javaslatot Mihai Andrei Balan, Andrea Annamaria Chiş és Mihai Bogdan Mateescu bírák, valamint Florin Deac, Nicolae Andrei Solomon, Tatiana Toader és Cristian Mihai Ban ügyészek írták alá. A CSM elnökének leváltásához a testület 19 tagja közül legalább tíznek a beleegyezésére van szükség.
(Agerpres)