A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az igazgyöngy az Abu-Dzabitól 170 kilométerre nyugatra fekvő szigeten került elő. A régészek karbonos kormeghatározása szerint a Kr. előtt 5800-5600 körüli időszakból származik. A szakemberek úgy vélik, a lelet igazolja, hogy mintegy nyolcezer éve a térségben már használták a gyöngyöket. Egyúttal megállapították, hogy ez lehet a világon valaha fellelt legrégibb igazgyöngy.
A Maravah-szigeten az utóbbi években folytatott ásatások egy sor felfedezéshez vezettek. A feltárások során egykor virágzó kőkorszaki település nyomait találták meg. Az ott élő emberek nem egyszerű neolitikus nomádok voltak, tudtak navigálni, juhokat tartottak, halásztak, emellett ékszereket és műtárgyakat is készítettek.
A nyolcezer éves igazgyöngyöt az Abu-Dzabi Louvre múzeumban állítják ki a Luxus 10 ezer éve című kiállításon, amely október 30-án nyílik és február 18-ig tart. Véglegesen a Szaadijat-szigeten épülő Zajid Nemzeti Múzeumban helyezik el.
„Az abu-dzabi gyöngy lenyűgöző lelet, bizonyság a tengerrel való kapcsolatunk ősi eredetére” – hangsúlyozta Mohamed al-Mubarak, a Kulturális és Idegenforgalmi Hivatal vezetője.
„A Maravah-sziget az egyik legértékesebb régészeti lelőhelyünk, és az ásatások folytatódnak abban a reményben, hogy még több bizonyíték kerül elő őseink életéről” – fűzte hozzá.
Mindeddig a legöregebb ismert gyöngy, amelyet az Egyesült Arab Emírségekben találtak, 7500 éves volt. Ősi gyöngyök egy kőkorszaki temetőből is előkerültek, de azok sem voltak ennél idősebbek.
A szigeten rendszerint tavasszal folynak ásatások, és mintegy két hónapig tartanak. A gyöngyöt a tavalyi ásatási szezonban találták a kőkorszaki falu egyik házának padlóján. A gyöngy kormeghatározása néhány hónappal később fejeződött be.
A régészek szerint a gyöngyöket a Mezopotámiával való kereskedelemben kerámiákra cserélhették, illetve ékszerként viselték őket.
Az ősi települések nyomait 1992-ben fedezték fel Maravah-szigetén. Az utóbbi évek ásatásai virágzó kőkorszaki település képét rajzolták ki. Egyebek mellett kerámiavázát, kő nyílhegyeket és kagylókat találtak. Festett gipszedények töredékei is előkerültek, amelyeket a térségben az eddigi legkorábbi dekoratív művészeti alkotásokként értékelnek.
A Maravah-szigeten 2020-ban tovább folytatják a régészeti feltárásokat.
(MTI)