Bézy az arribada néven is ismert jelenséget még 2016-ban rögzítette egy drón segítségével, amely jól mutatja, milyen hatalmas tömegben érkeznek a teknősök, hogy elfoglalhassák a legjobb költőhelyet.
A biológus szerint a felvétel időpontjában mintegy 5000 teknős volt a víz felszínén – és még több száz lehetett a felszín alatt –, amelyek együttesen nagyjából egy focipályányi területet foglalnának el. Bézy szerint azonban összesen mintegy 1000 futballpályányi területen szóródtak szét a teknősök.
A 2017-ben elvégzett kutatás szerint a legforgalmasabb időszakban mintegy 2086 teknőst számoltak össze négyzetkilométerenként, ami igen komoly tömeget jelent. Ezek nagy része olajzöld fattyúteknősök volt, amely bár az egyik legelterjedtebb a világon, a számuk folyamatos csökkenést mutat – írja a National Geographic.
Hogy miként tudják a teknősök összehangolni az érkezésüket, egyelőre nem tudni. A kutatók szerint több minden is szerepet játszhat a dologban, többek között az is, hogy a nagyobb tömegben sokkal nagyobb az egyed – és a tojásai – túlélési esélye.
Hogy milyen nemű teknős kel ki egy tojásból, az attól is függ, milyen az időjárás és milyen meleg veszi körül a tojást. Éppen ezért a kutatók szerint az éghajlatváltozás ezekre az állatokra is komoly hatást gyakorol.
(HVG)
Teknősék olyanok mint a román bünözők, Costa Ricaba sietnek!😁