Új megközelítésre van szükség a pedagógusszelekció és -képzés terén, módosítani kell az iskolamenedzsment jellegén, és csökkenteni kell a méltánytalanságokat az iskolákban – nyilatkozta szerdán Klaus Johannis államfő, hangsúlyozva azonban, hogy nem lehet egyik napról a másikra megoldani valamennyi oktatással kapcsolatos problémát.
A Művelt Románia – közpolitikák és finanszírozási források elnevezésű konferencián az elnök rámutatott, új megközelítésre van szükség a pedagógusok szelekciója és képzése terén, a jelenleg inkább adminisztrációs munkaként felfogott iskolamenedzseri tevékenységben nagyobb hangsúlyt kell kapnia a vezetői, kezdeményező szerepnek, ugyanakkor csökkenteni kell a méltánytalanságokat az óvodákban, iskolákban. „De el kell fogadnunk azt is, hogy anyagi erőforrásaink korlátozottak. Bármennyire is szeretnénk, nem tudjuk egyik napról a másikra megoldani az oktatással kapcsolatos valamennyi problémát” – fogalmazott az államfő a Cotroceni-palotában tartott eseményen.
Johannis szerint a minőségi oktatás hiánya hosszú távon veszélybe sodorhatja az ország fejlődését, ezért különösen nagy fontossággal bír az a négy dokumentum, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) dolgozott ki, és amelyet az esemény keretében ismertettek. Ezek az elnök által felsorolt négy fontos tényezővel – pedagógusi karrier, iskolamenedzsment, méltányosság és korai oktatás – kapcsolatos közpolitikákat tartalmaznak, a romániai valóságra alapoznak, ugyanakkor nemzetközi jó gyakorlatokra is hoznak példát – mondta.
Az államfő hangsúlyozta, az oktatás minőségének javítását célzó erőfeszítéseket az eddig elhanyagolt területekre kell fókuszálni. Példaként a szakoktatást említette, amely véleménye szerint fontos esélyt jelenthet romániai fiatalok ezrei számára.
Johannis beszélt arról is, hogy bizonyos oktatási formák szinte teljesen hiányoznak vagy alulképviseltek Romániában. „Szinte a teljes Európai Unióban megteremtik a megfelelő körülményeket a szülők számára ahhoz, hogy visszatérjenek dolgozni. Romániában ezt jelentősen megnehezíti a bölcsődei helyek hiánya. Ebből aztán számos társadalmi probléma adódik, amelyek nagymértékben meghatározzák a romániai családok életét” – fogalmazott az államfő.
Orban: a kormánynak az a feladata, hogy emelje az oktatás színvonalát
A kormánynak az a feladata, hogy az ország jövőjének érdekében emelje az oktatás színvonalát – jelentette ki Ludovic Orban miniszterelnök szerdán, az Államelnöki Hivatal által szervezett Művelt Románia – a közpolitikák és a finanszírozási források összehangolása című konferencián.
„Egy nemzet erősségét, azon képességét, hogy kiálljon a történelem kihívásaival szemben, és a bátorságot, hogy szembesüljön a jövővel, az oktatás minősége, a polgárok felkészültsége adja” – hangoztatta a miniszterelnök, aki szerint az elmúlt harminc évben „rengeteg volt az improvizáció” az oktatás területén, és „hiányzott a politikai akarat” a szükséges intézkedések meghozatalához.
Meglátása szerint nagyon „időszerű”, hogy Románia megállapítsa prioritásait, hisz éppen most dolgozzák ki az Európai Unió 2021-2027-es költségvetését.
Orban emlékeztetett: az utóbbi években a különböző kutatások rámutattak az oktatás színvonalának folyamatos csökkenésére, nagy az iskolaelhagyás, a PISA-tesztek a funkcionális analfabetizmus terjedését mutatják.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra a riasztó tényre, hogy a 30-34 éves korcsoportba tartozó felnőtteknek alig 24%-a végzett egyetemet, a felnőttképzésben pedig csak a lakosság 0,09%-a vesz részt, miközben az európai átlag 11%.
A kormánynak az a feladata, hogy az ország jövőjének érdekében emelje az oktatás színvonalát – hangoztatta Orban, aki szerint az államfő „komoly partnerre lel a kormányban” a Művelt Románia program életbeültetésére.
„Romániának hatalmas beruházásokra van szüksége az oktatás minőségének javítását célzó projektekbe és programokba. Minden tanulónak joga van a neki megfelelő oktatáshoz, amely megfelel az igényeinek és törekvéseinek, minden gyermeknek joga van a minőségi oktatáshoz, függetlenül attól, hogy a városban vagy vidéken tanul” – mondta a kormányfő, aki hangsúlyozta: ‘be kell fektetni a tanárokba’, hogy meg tudjanak felelni az új idők kihívásainak.
A miniszterelnök utalt az iskolai infrastruktúrába történő beruházások szükségességére.
„Az infrastruktúrába történő beruházásoknak együtt kell járniuk az oktatás minőségének javítását célzó intézkedésekkel” – szögezte le Orban.
(Agerpres)
Kezdjek Szeentlelekkel!!