Nemcsak nepáli, hanem unión kívüli, európai vagy ázsiai munkavállalókat akar egyre több vállalkozó megyénkben, mivel egyre kevesebb megkötéssel lehet alkalmazni őket, és kevésbé „illékonyak”, mint a helyiek. Ebben az ügyben már a munkaügyi hivatalt is megkeresték, de a munkaerő-közvetítő cégekkel is felvették a kapcsolatot. Minderről Kelemen Tibor munkaügyi igazgató beszélt a keddi sajtótájékoztatón.
Stagnálás van a munkaerőpiacon, külföldön és belföldön egyaránt – mondta Kelemen. Az adatbázisukban szereplő munkanélküliekkel már nem tudják kielégíteni a cégvezetők munkaerőigényeit, vagy mert nincs azon a területen képzett szakember, amelyikben szükségük van rá, vagy mert nem elég vonzók a kínált feltételek, vagy a bér.
A Timber Group (volt Schweighofer) fafeldolgozó például húsz, alapszintű angolt beszélő, szakképzetlen munkást keresett januárban, s bár elméletileg ugyan létezik a követelményeknek megfelelő munkanélküli (hiszen az iskolában nyolcadikig tanítanak idegen nyelvet), az 1100 nyilvántartott, papíron alkalmasnak bizonyuló ember gyakorlatilag mégsem az. Az ügynökségnek azonban nincs módjában ellenőrizni a nyelvtudást, ezért hivatalból ajánlja alkalmazásra a regisztráltakat. Kommandón, ahol 4,5%-os munkanélküliség van, szintén keresnek 2–3 bevándorlót állatgondozói munkakörbe.
A külföldiek alkalmazásának feltételein sokat könnyítettek a múlt évtől, míg korábban kötelező volt megadni nekik az országos bruttó átlagbért, most már minimálbérért is lehet őket dolgoztatni. Emellett általában a szállást is biztosítják számukra. A bevándorlásügyi hivataltól a jóváhagyás megszerzése nem túl nagy anyagi erőfeszítés 100 euróért, de szezonmunkás esetében csak 25 euró a díj. Háromszéken egyébként a munkaügyi felügyelőség által közöltek szerint különböző munkakörökben már dolgoznak unión kívüli munkavállalók, szám szerint 23-an: törökök vezető beosztásban alkalmazottak a konfekcióiparban, afrikaiak az OSK focicsapatban, nepáliak egy pékségben, kínaiak a kereskedelemben, Sri Lanka-iak konyhán.
Megjegyzendő, hogy a ditrói ügy nyomán odafentről „óvatos” tájékoztatásra intették az illetékeseket a megyében dolgozó bevándorlókkal kapcsolatban…
Kelemen Tibor azt is elmondta: a munkaerőkrízis miatt a vállalkozók kénytelenek toleránsabbak lenni a jó munkaerővel szemben, akkor is, ha az éppenséggel nem a legnagyobb munkafegyelemről tesz tanúságot. Ezt könnyebb megtenni akkor, ha az az illető munkája nem befolyásolja a másokét (vagyis nem kell egy munkafolyamatba illeszkednie, például szalagmunkában), ilyenkor a tűréshatár tágabb, belefér az is, hogy elnézzenek 1–2 napos hiányzást is egy jó szakembernek. – Minden esetben egyéni elbírálás kell, a kirúgás a könnyebb megoldás, de nem biztos, hogy jó is – mondta az igazgató.
Kelemen ur ne papoljon ossze vissza, fizesek meg a munkast es akkor nem kell hozni mindent jott mentet es meg a szallasat sem kell megfizetni!!!!