Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A legtöbb kombinált fogamzásgátló tabletta ugyanazt a fajta ösztrogént (etinilösztradiolt) használja, ám különböző típusú progesztint. A legtöbb kombinált tabletta huszonegy vagy huszonnyolc napos csomagolásban kapható. A kombinált fogamzásgátlók huszonegy napos csomagolás minden tablettája aktív, és a ciklus utolsó hét napján nem kell szedni. Ilyenkor következik be az úgynevezett megvonásos vérzés, valódi peteérés nélkül. A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat most új iránymutatást adott a nők számára, hogy a pirulákat a hónap minden napján bevehessék.
„A kombinált fogamzásgátló tabletta bevételekor a hét napos szünetnek nincs semmiféle egészségügyi előnye, a nőknek egyáltalán nem kell minden hónapban véreznie” – mutatott rá a Szexuális és Reproduktív Egészségügyi Kar (FSRH) az Independent cikkében. – A rendszer csak és kizárólag azért alakult ki, hogy a katolikus egyház számára elfogadhatóbb legyen a fogamzásgátló tabletta.
Szerintük fontos tisztában lennünk azzal is, hogy a mai tabletták hormontartalma körülbelül negyvenketted része az első tabletták hormontartalmának, és a kutatásoknak hála egyre kevésbé avatkoznak bele a női hormonháztartásba.
Az új, Nizzában jóváhagyott klinikai irányelvek egy új irányt erősítenek meg, amely szembe megy több nőgyógyász javaslatával, akik hét napos szünetet tanácsolnak a fogamzásgátló tabletta adagok bevétele között. Az útmutató szerint ugyanis a fogamzásgátló tablettát a hónap minden napján be lehet szedni, kihagyás, vagy a hét napi úgynevezett placebo tabletta nélkül is, ami tulajdonképpen a vérzéseket idézi elő.
„Egyszerűen visszautasítom a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták szedésének hatvan éve tartó, cseppet sem optimális módját” – mondta John Guillebaud, a családtervezés és a reproduktív egészség emeritus professzora a lapnak.
A tabletta feltalálója, John Rock katolikus nőgyógyász úgy gondolta, hogy ha a természetes ciklust utánozza és a havi vérzés is megmarad, akkor a katolikus egyház is jobban elfogadja majd a pirulákat.
Az amerikai orvos és Gregory Goodwill Pincus biológus kollégája a Planned Parenthood Federation of America segítségével dolgozta ki az első antibébi tablettát az 1950-es években, amely körülbelül tíz év múlva vált a nyilvánosság számára is elérhetővé.
Rock fáradhatatlan kampánya azonban csődbe fulladt, amikor a pápa kiadta a Humanae Vitae enciklikát a születés szabályozásának tiltásáról. A fogamzásgátló tabletta azonban világszerte terjedni kezdett.
Az FSRH ajánlása szerint a jövőben lehetségessé válhat, hogy az orvostudományi szakemberek 365 napra szóló recepteket írjanak fel, tehát egy egész évre előre ki lehet váltani a kombinált fogamzásgátló gyógyszert.
„Néhány kellemetlen mellékhatás, mint például a fejfájás gyakorisága is csökkenhet, miközben a tablettát szedőknek egyáltalán nem lesz havi vérzésük” – mondta Dr. Diana Mansour, az FSRH klinikai bizottságának alelnöke. – Nem mellesleg a kisebb és rövidebb szünetek csökkenthetik a nem kívánt terhesség kockázatát is.
Hozzátette: a hatóanyagos antibébi tabletták mindennapi szedése emellett azért is jelent nagyobb védelmet, mert véletlenszerű kihagyás esetén kisebb eséllyel következik be a peteérés, és így teljesen biztonságos a szervezet szempontjából.
A Családtervezési Szövetség (Family Planning Association) egy tájékoztatót is készített az új, kombinált hormonális fogamzásgátlás hatékonyságáról, és a tervek szerint a gyógyszergyártók is hamarosan átállnak az új kiszerelésű pirulák forgalmazására (miközben a régiek is forgalomban maradnak).
(Origo)