Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A fogorvostól félni természetes, de nem kell

A fogorvostól félni természetes, de nem kell Életmód

A fogorvosi fúró hangja szorongást válthat ki, és egyes kutatások szerint a kezelés közben az ősi túlélési ösztönök kapcsolnak be.

Hirdetés
Hirdetés

A legtöbben szégyellik, hogy félnek a fogorvostól, pedig van megoldás, amellyel uralkodni lehet a rettegésen, sőt, még a fájdalomtól is meg lehet menekülni.

Maguk a fogorvosok sem tudják mindig fesztelenül kezelni, ha ők kerülnek a pácienseik helyébe. Ez a félelem, szorongás egy természetes emberi reakció, amelynek több oka is lehet. Karácsonyi Heni, a Lacalut dentálhigiénikusa tudja a feloldásukra a megoldást.

A félelem természetes

Annak, hogy az ember nem szívesen engedi szájába a fogorvos éles, szúrós vagy hegyes eszközeit, egyszerű biológiai okai is vannak. A száj ugyanis a test egyik legsebezhetőbb része, ami a legalapvetőbb szükségleteket elégíti ki, azaz a légzést, ivást és evést. A fogorvosok számára teljesen természetes, hogy a páciens fél. Emiatt ne szégyenkezzünk, bátran mondjuk el az érzéseinket, és engedjük, hogy a szakértő segíteni tudjon – mondta Karácsonyi Heni. 

Kontrollmánia és tehetetlenség

A fogorvosi székben kiszolgáltatott helyzetbe lehet kerülni, előfordulhat az ismeretlentől való szorongás is. Ráadásul ezek az érzések felerősödhetnek azokban, akik az élet minden területén szeretik ellenőrzés alatt tartani a dolgokat. A szakértő szerint érdemes bátran feltenni a kérdéseket az orvosnak a kezelés lépéseiről, mert minél több információval rendelkezik az ember, annál nyugodtabban viseli majd a beavatkozásokat. Aki tisztába kerül azzal kapcsolatban, hogy mi vár rá, annak a beavatkozás maga is sokkal kevésbé lesz félelmetes.

Félős szülőnek félős a gyereke

Mint minden, a fogorvostól való félelem is visszavezethető a gyermekkorra. A rettegéshez azonban nincs szükség rossz élményekre és tapasztalatokra, bőven elegendő, ha a szülőkön látszik, hogy félnek, tartanak a fogászati kezelésektől.

Ezt a szociális mintát nagyon könnyen át lehet venni, hiszen a veszélyes helyzetek elkerülése ösztönös folyamat. A szakértő javaslata szerint érdemes mindenkinek magával vinni a gyermeket a saját kezelésekre is, hogy amikor náluk lesz szükséges a szűrés, illetve a beavatkozás, akkor már ismerős és biztonságos közegbe térjen vissza.

Nagyobb a félelem, mint a fájdalom

A fogorvostól való félelem egyik legelterjedtebb oka a fájdalom, ami szintén ösztönös, viszont a legkevésbé indokolt. Az érzéstelenítésre használt korszerű módszerekkel a páciensek többsége alig érez fájdalmat.

– Ha nem járunk gyakran fogorvoshoz, azt sem vesszük észre, hogyan fejlődik az orvostudomány, és hogyan lesz egyre fájdalommentesebb a fogászati beavatkozás. Ráadásul, ha fájdalom nélkül érkezünk a fogorvoshoz, nagy a valószínűsége annak is, hogy fájdalom nélkül távozunk. Ezért javasoljuk a rendszeres, féléves szűrővizsgálatot, ahol még csírájában meg tudjuk oldani a legkisebb problémákat is – tette hozzá a szakértő.

(nlc./egészség)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás