A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A gyermekvállalásra felkészülni az első lépés, amit a leendő szülő megtehet. Az anya és apa jelenléte és összhangja, a megfelelő lakáskörülmények kialakítása fontos már a gyermek születése előtt is, de az anya és a baba egészségéről is meg kell győződni a várandósság ideje alatt elvégezhető szűrővizsgálatokkal. A születéssel pedig egy újabb fejezet nyílik a család életében.
Tarczali Mária, aki 30 éve áll a háromszéki gyerekek és családok szolgálatában, most a csernátoni Haszmann Pál Múzeumban mesélt a gyerekek egészségének védelméről.
Nincs egészségtelen, csak romlott étel. A legjobb az, amit az édesanya készít el – szögezte le az orvos. Mint mondta, az első hat hónapban ideális az anyatejes, adott esetben a tehéntej alapú tápszeres ellátás. Hat hónap után következnek a pépek, darabosabb pürék. Sózni nem szabad, de fűszerezni attól még érdemes, például köménymaggal, petrezselyemzölddel, de a répafőzelékbe is be lehet „csempészni” egy kis fokhagymát egy 7-8 hónapos csecsemőnek.
A zöldségek, gyümölcsök, húsfélék mellett gyermekkorban kiemelt szerepet kapnak az étkezésben a gabonafélék, amelyek táplálóak és segítik az anyagcserét, legyen a teljes kiőrlésű kenyér, rizs, puliszka vagy köles, de ezeket is érdemes adagolni. Ideális a napi háromszori főétkezés és kétszeri uzsonna. Az ipari édességek fogyasztása ezzel szemben könnyen elhízáshoz, emésztési problémához vezet.
A gyermekek körében 3 év és 15 év között 20-25 százalékos elhízásról beszélhetünk az orvos szerint. Viszont nagy valószínűséggel nem a nagymama zsíros kenyerével van baj, sokkal inkább gond az, ha a gyermek nem annyit eszik, mint amennyire szüksége van. Az elhízást megelőzni kisgyermekkorban lehet, amíg a testtömeg-index nem éri el a 25-öt.
Ritkán és kevés alkalommal javasolt az édesség és a zsiradék fogyasztása. Viszont a tévhitekkel ellentétben egy-két darabka szalonnát néhanapján lehet adni a gyermeknek, ez ugyanis erősítheti a tüdejét. A krumpli is lehet tápláló, ha nem olajban sül. „Az biztos, hogy nem szabad egy gyermeknek vegetáriánus lenni soha, amíg megnő. A jó minőségű, állati eredetű fehérje nélkülözhetetlen az egészséges szervezet fenntartásához” – szögezte le Tarczali Mária.
A gyerekek három éves kor körül illeszkednek be a közösségbe, ehhez viszont szükség van néhány védőoltás beadására. Létfontosságú például a tbc, kanyaró, gyermekbénulás, torokgyík elleni vakcina. Az oltásokkal kapcsolatban az orvosok kötelessége tájékoztatni a szülőket, de nekik is érdemes bátran kérdezni a szakemberektől.
Tarczali Mária gyermekgyógyász főorvos javaslata szerint a következő esetekben kell orvoshoz fordulni: 38 fok fölötti láz és/vagy étvágytalanság, kedvtelenség, inaktivitás. Kiütéssel járó betegségek a kanyaró, rózsahimlő és a skarlát, de nagyon ragályos a bárányhimlő és a háromnapos láz is. Légúti vírusfertőzések az RSV, influenza A és B, koronavírus, adenovírusok, légúti bakteriális fertőzés a mostanában nagyon elterjedt szamárköhögés és mycoplasma. Nem fertőző, de leggyakoribb megbetegedések az asztma, allergiák, intoleranciák.
Fotó: Tuchiluș Alex