A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A koronavírus árnyékában telt a 2021-es év is, így a lakosság nagy része olyan készítményeket, eszközöket vásárolt a gyógyszertárakban, amelyekkel megelőzhető a járvány. Maszkok közül főleg a sebészi maszkokat és az FPP típusúakat vásárolták legtöbben, ezek ára tavaly csökkent 2020-hoz képest, amikor a maszkok darabja akár 5–6 lej is volt. Most az 50 darabos kiszerelésű egyhasználatos maszkok csomagja átlagban 30–40 lejbe kerül. Az FPP2 típusú maszkok darabja 6–10 lej között változik, ezt is sokan keresték, mivel szakemberek szerint ez a legbiztonságosabb – mondta Covaci Andrea gyógyszerész.
Ami a vény nélkül kapható gyógykészítményeket illeti, tavaly vitaminokból vásároltak többet, főleg C-vitamint, illetve D- és B-vitamin komplexumokat. Amikor nőttek az esetszámok, nőtt a vitamineladás is – mondta a szakember, de az év más napjain is sokat adtak el ezekből a táplálékkiegészítőkből. Ugyanakkor sokan kerestek felső légúti megbetegedésre gyógyszereket, különböző köhögés elleni szirupokat, Paracetamol alapú gyógyszereket, illetve náthás tünetek enyhítésére torokgyógyszereket, cukorkákat. Ez nem feltétlenül függ össze a koronavírussal, de előfordult, hogy valaki az interneten olvasta, a Paracetamol vagy Coldrex gyógyítja a koronavírust, de az illetőt elküldték inkább tesztelésre.
A gyógyszerész szerint az elmúlt hónapokban veszélyessé vált az úgynevezett weborvoslás, amikor az emberek interneten tájékozódtak a különböző betegségekről, majd receptköteles gyógyszereket akartak vásárolni, ahelyett, hogy szakorvoshoz mentek volna. Covaci Andrea egyetért a megyei kórház vezetőségével és felhívja a figyelmet, hogy ha baj van, orvoshoz kell menni, mert a Google még nem gyógyított meg senkit. „Ha tőlünk kértek tanácsot, mindig orvoshoz irányítottuk a vásárlókat, hiszen vannak olyan betegségek, amelyeket nem lehet házipatikából kezelni. Ugyanez igaz a koronavírusra is, előfordult néhányszor, hogy a vásárlók tünetekre panaszkodtak, így tesztet ajánlottunk nekik gyógyszerek helyett. Korábban nem volt ennyire elterjedt, hogy otthon gyógyítják magukat az emberek, sajnos ez is egy rossz hozadéka a járványnak” – mondta a szakember.
Tesztekre a gyógyszertárakban is volt igény, az iskolakezdéskor, illetve a nyári vakáció után ugrott meg ezeknek az eladási száma, amikor sokan jöttek haza külföldi nyaralásból, és úgy érezték, fontos egy teszt elvégzése. Az antigén gyorstesztek ára is csökkent, míg 2–3 hónappal ezelőtt 35–40 lejbe kerültek ezek a nyálalapú tesztek, ma már 10–15 lej között van az áruk.
Érdekességre is felhívta a figyelmet a gyógyszerész, ugyanis tavaly és már tavalyelőtt is megnőtt azoknak a száma, akik különböző táplálékkiegészítőket kerestek, főleg olyat, aminek zsírégető, fogyasztó hatása van. A szakember úgy véli, a karantén és a home office miatt sokan nem mozogtak eleget, hízni kezdtek és így akarták elejét venni az elhízásnak. A patikákban kaphatók különböző tabletták és teakészítmények, de ezek szedése önmagában nem elegendő, nagyon fontos a kiegyensúlyozott diéta és a mozgás is – figyelmeztet a szakember.
Amire csökkent a kereslet tavaly, az az influenza elleni oltás volt, kevesen vásárolták meg, főleg a román változatot. Akik megvették az oltást – nem mindenkinek jár ingyen – többnyire a francia, drágább fajtát keresték, de messze nem adtak el annyit, mint más években. Éppen ezért, mivel a szeptemberben megrendelt dózisok sem fogytak el, utánrendelni sem kellett.