Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A 2000-es évek elején jelentek meg a mai értelemben vett első okostelefonok. Az Apple 2007-ben piacra dobott iPhone-ját követően pedig használatuk vírusszerűen terjedni kezdett világszerte.
Bizonyára neked is feltűnt már, hogy, míg a kilencvenes években képes voltál elmélyedni egy könyvben, addig manapság az olvasást – ha egyáltalán előveszel könyvet – rendre megszakítja a telefon pittyegése. A belőle áradó információdömping azt az érzést kelti, mintha muszáj lenne fél szemmel és füllel figyelni rá, ellenkező esetben lemaradsz valamiről. Ez a helyzet azonban lehetetlenné teszi az elmélyült alkotói tevékenységet.
Az angol már külön szót is alkotott a mentális állapotra: a pizzled kifejezés a puzzled, zavart, valamint a pissed, ingerült szavak összevonásából alakult ki. Mindez jól mutatja, hogy a kijelző folytonos bámulása vagy egyszerűen csak az okostelefon közelében létezés milyen hatással lehet az életedre.
A Texasi Egyetem kutatói kísérletük során nyolcszáz okostelefon-használót kértek fel, hogy felmérhessék, milyen hatást gyakorolnak a készülékek az agyi teljesítőképességre. A résztvevőknek egy feladat során komoly agyi koncentrációt igénylő, számítógépes teszteket kellett kitölteniük, amivel kognitív képességeiket mérték fel.
A vizsgálatban részt vevők egy részét megkérték, hogy okostelefonjukat helyezzék az asztalra, a táskájukba, a zsebükbe, vagy épp vigyék át a másik helyiségbe. A legjobb eredményt annak a csoportnak a tagjai érték el, akiknek készüléke nem volt sem látó-, sem hallótávolságban, a legrosszabbat pedig azok a résztvevők, akik az asztalon tartották a telefonjukat. A kutatás tanulsága szerint tehát az okostelefonok puszta jelenléte is zavarja az elmélyült munkát, a szellemi teljesítőképességet.
– A kísérlet résztvevőit a feladat végzése közben nem zavarta meg sem üzenet érkezése, sem telefonhívás. A készülékek már azzal is zavarják az agyi teljesítőképességet, hogy szem előtt vannak. Ilyenkor, ha tudatosan nem is gondolunk a telefonra, a tudatalatti érzékeli a jelenlétét, ami folyamatosan leköti a kognitív erőforrások egy részét – magyarázta Adrian Ward, a kutatás egyik vezetője.
(femina)