Mellékhatásai lehetnek a mellékhatások utáni kutakodásnak. Ez a nocebohatás.
Ki ne olvasott volna végig – némi gyomorszorító érzés kíséretében – valamely gyógyszerhez mellékelt, féllepedőnyi betegtájékoztatót a kockázatokról és mellékhatásokról? Manapság ezeket a meglehetősen ijesztő olvasmányokat gyakran más gyógyszerfogyasztók – az interneten bőségesen tálalt – személyes tapasztalatai dramatizálják tovább. Pedig – figyelmeztetnek szakértők – nem kellene ennyire megbízni a különféle weboldalakon, fórumokon vagy a közösségi média felületein megjelenő „tájékoztatásokban”, hiszen ezek jó része korántsem hiteles információ, és elszaporodásukkal párhuzamosan látványosan megnőtt a pszichés alapon produkált mellékhatások száma, az úgynevezett nocebohatás.
A tanulmányt jegyző kanadai kutatók szerint a negatív esetek száma a témára való „guglizásokkal” arányosan nő. Mások – elismerve, hogy az internetes utánajárási lehetőségek javítják az egészségügyi tudatosságot – egyenesen nocebo-tömeghatásról beszélnek, hiszen kritikus szemlélet (vagy megfelelő tudás) híján az emberek nehezen hüvelyezik ki a rengeteg információból a megbízhatóakat.
Az internetes nocebo jelenségét részben az orvos-beteg kapcsolatok ritkulásával hozza összefüggésbe a Le Temps című svájci napilapnak nyilatkozó Olivier Desrichard, a Genfi Egyetem pszichológiaprofesszora. Annál többet tölt a páciens az interneten, minél kevesebbet foglalkozik vele az orvos – fűzte ehhez hozzá a Fribourgi Egyetem pszichológusa, Chantal Martin Sölch. Ami nem feltétlenül baj, csak az a lényeg, hogy az aggódó beteg kerülje a keresők által elsőkként feldobott kereskedelmi oldalakat, a látogatókban félelmet gerjesztő fórumokat, valamint az obskúrus „gyógyító” weblapokat. Ezek helyett mindenkinek meg kellene tanulnia, hogyan jut minőségi egészségügyi információkhoz a világhálón, például megbízható szakmabeliek által ajánlott honlapokon vagy kifejezetten betegtájékoztatásra szakosodott portálokon.
Segítséget jelenthet, hogy nemrégiben a Google vezetői is fel-, illetve beismerték, milyen nagy mértékben járult hozzá internetes keresőjük a félrevezető egészségügyi információk terjedéséhez. Ezt kiküszöbölendő most olyan algoritmusokat építenek be a rendszerükbe, amelyek elsőként naprakész, összeesküvés-elméletektől és álhírektől megtisztított – orvosok és ápolók bevonásával összeállított – tudnivalókat dobnának fel a betegségek vagy terápiák után böngészőknek.
(hvg)