Figyeljünk oda magunkra és egymásra – kis kérés, mégis nagy vállalkozás
Két szabadnappal indult az esztendő, így 2025 legelején van idő az éves célok és ter...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egy felmérés szerint a románai fogyasztók 59 százaléka (az uniós polgárok 46%-a) azt állítja, hogy az élelmiszerek vásárlásakor a biztonságosság szempontját tartja elsősorban szem előtt. Az ár a második legfontosabb kritérium (a románok 48%-a, míg az uniós polgárok 54%-a állítása szerint), míg az íz csak a harmadik helyen szerepel a fontossági rangsorban (a romániaik 43%-a, az uniós polgárok 51%-a szerint).
A romániaiak 71%-a (az uniós polgárok 70%-a) nyilatkozott ugyanakkor úgy, hogy aggódik az élelmiszerek biztonságossága miatt. A legtöbben hallottak az élelmiszerekben vagy italokban található adalékanyagokról (a románok 49%-a, míg az uniós polgárok 70%-a), a baktériumokkal, vírusokkal vagy parazitákkal fertőzödött termékek okozta ételmérgezésekről (a románok 49%-a, míg az uniós polgárok 57%-a), az élelmiszerekben található növényvédőszer-maradványokról (a románok 47%-a, míg az uniós polgárok 65%-a), illetve a haszonállatokat sújtó betegségekről (a románok 47%-a, míg az uniós polgárok 60%-a).
Tízből hat romániai (63 százalék) mondta azt, hogy főként a televízióból tájékozódik az élelmiszerekben rejlő veszélyekről (az uniós állampolgárok 61 százaléka). A romániai polgárok fele a családtagoktól, barátoktól, szomszédoktól vagy kollégáktól kapja az információkat (szemben az uniós polgárok 44 százalékával), 27 százalékuk (az EU polgárainak 37 százaléka) pedig az internetről tájékozódik.
Az élelmiszerek biztonságával kapcsolatos információk megbízhatóságát illetően az derült ki a felmérésből, hogy 10-ből 8 válaszadó (a romániaiak 81, az uniós polgárok 89%-a) az orvosok által szolgáltatott adatokban bízik. A romániaik 77, az uniós polgárok 82 százaléka bízik az állami alapokból finanszírozott egyetemek/tudósok tájékoztatásában, míg a romániaik 76 százaléka és az uniós polgárok 74 százaléka a gazdák és termelők tájékoztatását tekinti mérvadónak.
A romániai fogyasztók 18 százaléka és az uniós polgárok 21 százaléka azt állította, hogy nem változtatna szokásain egy élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos riasztás esetén sem. Közülük a románok 34 százaléka, az EU lakossának 45 százaléka azzal indokolta válaszát, hogy betartja az élelmiszerek elkészítésére vonatkozó javaslatokat. Ugyanakkor a románok 22, az unió polgárainak 25 százaléka gondolja úgy, hogy minden élelmiszer esetében van egy sor, a biztonságra vonatkozó rizikófaktor, és lehetetlen mindegyiket kiküszöbölni – olvasható a hatóság közleményében.
Az Eurobarométer felmérést az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság készítette idén március-áprilisban 27.000 uniós lakos megkérdezésével. A felmérésben 1000 romániai lakos vett részt.
(forrás: Agerpres, fotó: Veres Nándor)