Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Hogy a rossz és kevés alvás egészségügyi kockázatot jelent, nem újdonság: korábbi kutatások kimutatták az összefüggést a magas vérnyomással, cukorbetegséggel, agyvérzéssel is. A hasonló kutatások módszertani problémája, hogy az alvásmennyiségről önbevallásos alapon nem nagyon lehet megbízható információkat szerezni; a legtöbben általában túlbecsüljük azt, hogy mennyit alszunk.
A Journal of the American College of Cardiology folyóiratban publikált mostani amerikai kutatásban ezért inkább szenzorokat alkalmaztak, melyek rögzítették, hogy pontosan mennyit aludtak viselőik, és hányszor riadtak fel az éjszaka. A kutatók ezeket az eredményeket vetették össze a kardiovaszkuláris állapotukkal: ultrahangvizsgálattal nézték meg, mennyire vannak plakkok az ereikben (az érelmeszesedés a szívbetegségek korai előrejelzője és az infarktus szempontjából is kiemelt rizikófaktor).
Az eredmények egyértelmű összefüggést mutattak az alvásmennyiség és a lerakódások száma között. A kapcsolat akkor is szignifikáns volt, ha kontrollálták a szóba jöhető további változókat: eszerint kórtörténettől, túlsúlyosságtól és attól is független az alvás hatása, hogy dohányzik-e valaki vagy sem.
Mindez főleg azért aggasztó, mert közben tudjuk, hogy az alváshiány kóros mértékben van jelen a mai társadalomban. Ezt a mostani vizsgálat is megerősítette: a mintába bevont közel 4000 ember 65 százaléka „keveset” vagy „nagyon keveset” alszik a szenzoros mérések alapján.
„Az alváshiány az elefánt a szobában. Jelen van, a legtöbb ember nem beszél róla, pedig a legtöbben szenvednek tőle, és minden évben egyre nagyobb probléma – mondta José Ordovás, az alváshiányos kutatás egyik szerzője a tanulmányról beszámoló Science Blognak.
(Index)