A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bár az idei tavasz nehezen indul, a pollenallergiások tünetei megbízhatóan jelzik, a barkavirágzatúak, a mogyoró, az éger, a gyertyán is életre kelt. Következnek a nyírfafélék, de a darazsak, méhek is hamarosan megindulnak. Szénanáthásoknak ajánljuk Albert Kinga allergológussal folytatott beszélgetésünket.
Ha valaki még nem tudná, hogy ő szénanáthás, azaz náthaszerű tünetekkel reagál a levegőben változó koncentrációban levő pollenekre, és már túl van az ismétlődő – és eredménytelen – antibiotikum-kúrákon a könnyezés, a torokban érzett gombóc, nehéz légzés, esetleg ízületi fájdalmak miatt, gyanakodhat arra, hogy másutt kell keresni a baj forrását. Ha nem használnak a gyulladáscsökkentők sem, s már állandósult az orrfolyás és tüsszögés, ideje felkeresni a szakrendelőt. A halogatás következménye egy kialakuló asztma lehet és élethosszig tartó gyógyszerszedés.
A szakorvos tapasztalata szerint az expozíciótól, azaz a tünetek kirobbanásától kezdve két-három hétbe is beletelik, amíg valaki rájön, hogy esetleg allergia is lehet a dolog mögött. Gyanakvásra adhatnak okot olyan kevésbé tipikus tünetek is, amelyek a virágporral való érintkezés következményei, mint az arc égése, a szem vagy a dekoltázs kipirosodása. Azoknak, akik már diagnosztizáltan allergiások, és az asztmásoknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk magukra ebben a periódusban. Igaz, utóbbiaknál a hideg- és melegfrontok váltakozása is okozhatja a probléma súlyosbodását.
– Jó hírem az érintettek számára az, hogy két-három éves szünet után ismét hozzáférhető Romániában az immunoterápia, amellyel ki lehet gyógyulni a szénanáthából – mondta Albert Kinga doktornő. – A terápia mellékhatások nélküli, az ellenszert a beteg otthon cseppentheti magának a nyelve alá. Nem ajánljuk azoknak, akik nem elég kitartók, a terápia ugyanis a tanulmányok szerint 3–5 év után hozza meg a kívánt hatást. Ha idő előtt abbahagyják, a befektetett energia kárba megy, kezdhetik elölről. Nem ajánlható súlyos szívbetegeknek, autoimmun betegségekben szenvedőknek vagy nem kiegyensúlyozott asztmásoknak, ezért az alkalmazást minden esetben tesztek, szűrések előzik meg. Az immunoterápia biztonságos, eddig főleg gyermekek és fiatal felnőttek vették igénybe. A konzultáció háziorvosi vagy szakorvosi küldőpapírral ingyenes.
Mivel az allergia könnyen asztmává fajulhat, illetve az asztmások fele allergiás is lesz egy vagy több tényezőre (a virágpor mellett akár a háziatka- és penészgombaallergia is kialakulhat), egyik kezelése enyhíti a másikat is.