A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Felmerül a kérdés, mennyire hatékony az esti tanulás. Sok szülő aggódik emiatt, mivel estére, úgy hiszik, fáradt a gyerek a tanuláshoz. A tudomány emberei valamelyest megnyugvást adhatnak.
A tanulásra, logikusan az a legalkalmasabb napszak, amikor az agy a legproduktívabb. A Brainscape kognitív tudományos kutatócsoportja 200 fős vizsgálatot végzett, hogy kiderítse, melyik ez az időszak a napban.
Szópárokat taníttattak résztvevőikkel a nap különböző szakaiban, délelőtt 9-kor és este 9-kor, és ezeket 24 óra múlva kellett visszamondaniuk. Meglepő módon azt tapasztalták, a másnapi visszakérdezéskor a résztvevők azokat a szópárokat tudták nagyobb arányban visszaidézni, amelyeket este tanultak.
Az, hogy az agyban az este tanult szópárok maradtak meg jobban, a memória működésével magyarázható. Tudjuk, hogy létezik rövid és hosszú távú memória. A rövid távú memóriából kerülnek át a hosszú távúba a különböző elemek, így a tanult dolgok is. Amiket reggel tanultak a résztvevők, azon egyszerű oknál fogva nem maradtak meg túl nagy arányban a fejükben, mert a nap további részében még túl sok további rövid távú emlék került a szópárok tetejére. Mire azokból hosszú távú emlék lehetett volna, elvesztek.
Az este tanult szavak ezzel szemben azért maradtak meg jobban, mert a tanulás után rövid idővel már a lefekvés következett, így kevesebb új, rövid távú emléket raktározott el a rövid távú memória a tanultak felett. Így a tanult szavak jobb eséllyel maradtak meg, és kerülhettek át a hosszú távú memóriába.
Ha tehát a gyerek az esti tanulásra szavaz, mint a kutatócsoport magyarázta, nem tragédia. Este 8-9 után azonban érdemes becsukni a könyveket, és nyugovóra térni, hiszen a gyereknek szüksége van pihenésre és másnap is teljesítenie kell az iskolában.
(femina)