A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Papp Adolf és Balázs Réka az ezredfordulót megelőzően és az azt követő néhány évben képezték magukat először mentálhigiénés szakemberré, majd családterapeutává, a Böszörményi Nagy Iván által kidolgozott kontextuális családterápia elveit és módszereit követve. Az elmélet szerint a család rendszerként működik: a számítógépes hálózatokhoz hasonlóan, ha egyik elem elromlik, az egész rendszer működése akadozik, de akár egy elemen keresztül a többi is megjavítható, mert minden mindennel összefügg.
Első, pszichoszomatikus tüneteket felmutató klienseiket még a családorvosok küldték az egyesülethez, gyerekeket, felnőtteket egyaránt, illetve a kezdeti időszakban időszakban még főleg nők jelentkeztek a gyerek miatt vagy kapcsolati problémákkal. Ha egy család nem működik jól, rendszerint a legvédtelenebb – általában a gyerek – kezd tüneteket produkálni. Ezekben az esetben csak alkalmanként volt szükség a többi családtag bevonására a terápiába, az utóbbi esetben viszont nem annyira hatékony az egyéni terápia.
– Meg kellett tanítsuk a nőknek, hogyan győzzék meg társukat, hogy ő is eljöjjön hozzánk. Az utóbbi öt évben szépen alakult ez a dolog, majdnem ugyanannyi férfi keres meg párkapcsolati és családi gonddal, mint amennyi nő – mondja Papp Adolf. – Nem az a bátor, aki eltagadja a problémát és szenved tőle, hanem az, aki szembenéz azokkal. Minek cipelni egy zsákot, ha az ember akár le is teheti? Igaz, vannak nem megoldható problémák is, de meg lehet tanulni az azokkal való együttélést is.
A terapeuta szerint ajánlott egy probléma keletkezése, illetve észlelése után minél hamarabb megoldást keresni, mert akkor az akár 2-3 beszélgetéssel rendezhető. Krónikus, 5-10 éves gondok, elakadások, valamilyen nem testhezálló szerepbe való beragadások megoldása azonban nyilván hosszasabb, egy évnél is több lehet, és kétségesebb a végeredmény is.
Minden problémánk a saját viselkedésünkből fakad, de ez nem mindenkinek nyilvánvaló. Vannak, akiket zsarolással bírnak rá a terápiára, van, hogy a párok közös elhatározásból jönnek, van, aki csak nagyon kelletlenül, mert neki nem probléma az, ami a párjának igen. A szakemberek a tudattalanul követett viselkedésminták felismerésében is segítenek.
A Pro Nobisnál jelenleg hat szakember dolgozik, egyéni, pár- és családterápiát folytatva, illetve néha kombinálva őket. Olvasóink ezután e-mailben leírt családi vagy párkapcsolati gondjaikra szerdánként lapunk Életmód rovatában választ kaphatnak Papp Adolftól és Balázs Rékától. A leveleket az office.pronobis@gmail.com címre várják.