Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bőrápolási tanácsok nyárra

Bőrápolási tanácsok nyárra Életmód

A kézdivásárhelyi Pro Pectus Egyesület székhelyén múlt pénteken Ha végre itt a nyár címszó alatt nyári bőrápolásról tartott kötetlen beszélgetést dr. Orosz-Fekete Eszter bőrgyógyász és Bartha Zsófia szépségtanácsadó. Az esemény tanulsága: ne feledkezzünk meg a fényvédelemről!
A bőrgyógyász szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a bőrápolási rutin összeállítása a bőrtípus meghatározásával kezdődik. A bőrtípus igazából a bőr száraz-zsíros skálán való elhelyezését jelenti, négy bőrtípust szokás megkülönböztetni: 1. száraz: a bőr feszül, húzódik, néhol akár foltokban hámlik is. 2. normál: a legszerencsésebb bőrtípus, nincs száraz, sem zsíros érzet, a bőr sima és kellemes. 3. kombinált: a bőr helyenként zsíros (T-vonal), máshol szárazabb. Talán a leggyakoribb bőrtípus, mitesszerek, tág pórusok, esetleg pattanások is előfordulnak. 4. zsíros: a bőr csaknem mindenhol zsíros és csillogó, gyakoriak a pattanások.
Az ápolt megjelenés szinte alapkövetelmény lett manapság, és bár testfelületünk nagy hányadát el tudjuk takarni öltözékünkkel, ez nem vonatkozik az arcunkra, amelyre ajánlatos így több gondot fordítani. Arcbőrünk meghálálja a gondos ápolást, és az éveket, ha nem is tudjuk lefaragni, de néhányat azért letagadhatunk belőlük. Egy tudatos és hatékony bőrápolási rutin olyan, mint a ruhatár, egyéni, és mindenki saját magára kell szabja. Türelmesnek és kitartónak kell lenni, és okosan végigpróbálgatni, hogy saját esetünkben mi működik a legjobban – tanácsolta Bartha Zsófia.
Dr. Orosz-Fekete Eszter a fényvédelem szükségességét hangsúlyozta, kiemelve, hogy a napi fényvédelem az év 365 napjára vonatkozik, vagyis télre és nyárra is, mert az ultraibolya sugárzás mindig veszélyeztet. Télen könnyű azt gondolni, hogy áh, úgysincs nap, most nem fontos (UVB valóban kevesebb van, de a legalább annyira káros UVA télen-nyáron is ugyanúgy van!). A bőröregedés látható jeleinek mindegy 80%-ért az UV sugarak a felelősek. A bőrkárosodás elraktározódik, halmozódik, és egyszer csak a felszínre tör pigmentfoltok, ráncok formájában, nem beszélve a bőrrákról. A megfelelő fényvédelem a legjobb védelem a bőröregedés és a káros UV-sugarak ellen. Ajánlatos minden nap használni egy széles spektrumú fényvédőt. Akkor is, ha éppen hét ágra süt a nap, és természetesen akkor is, ha éppen felhős és szürke az ég. Az, aki napja nagy részét kinn tölti, pár óránként újra kell kenje a fényvédőt – különösen, ha megizzad, vagy úszik. Érdemes a felvitel után 20 percet várni, azért, mert az összetevőknek időre van szükségük, amíg a „helyükre kerülnek”, és biztosítani tudják a kellő védelmet – feltéve persze, hogy kellő mennyiséget használtunk – tanácsolja a bőrgyógyász.
Bartha Zsófia szerint ne dőljünk be egy-egy hangzatos ígéretnek, olyan, hogy csodatermék, nincsen, és a legjobb bőrápoló sem képes önmagában megoldani a világ minden baját. Inkább arra törekedjünk, hogy kialakítsunk egy bőrtípusunknak és bőrproblémáinknak megfelelő rutint, a következetességgel fogjuk a legtöbbet elérni. Ne csak akkor kezdjünk el bőrünkkel törődni, amikor megjelentek a ráncok, fordítsunk figyelmet a megelőzésre is. Aki fiatalos és egészséges bőrt szeretne, ne feledkezzen meg az alapos arctisztításról és a megfelelő hidratálásról, használjon bőrtípusának megfelelő, minimum SPF 20-as fényvédőt az év 365 napján. Fényvédelem mellett a többi bőrápoló is sokkal hatásosabb lesz, nélküle az egész kicsit olyan, mint a Kőműves Kelemenben: amit elérsz a bőrápolókkal, a napsugarak el is bontják.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás